Zivot u Dijaspori

Sam naslov kaze o cemu se radi. Opisite kakav je zivot gde zivite bilo Nemacka, Svajcarska itd. Naprimjer kakav je zivot uopste za nas Sandzaklije i uopste o svemu.

Jel se Bosna racuna k’o dijaspora? :grin::sweat_smile:

2 Likes

Bosna je, bar sto se nas sandzaklija tice, domovina.

1 Like

I treba da bude, mi smo jedno :grin: a dijaspore mi je generalno zao, tuga je da u svom zavicaju ne mozemo naci nafaku nego je moramo trazit po zapadnim zemljama. Iako se nasa raja dosta dobro snalazi i drze se zajedno, opet znam da ljudi u dijaspori muku muce sa usamljenosti i prilagodbi njihovom nacinu zivota, a gore kad odes nema ti druge nego prilagoditi se, inace se neces snaci.

1 Like

Pa vise sam mislio neko ko je van npr u Svajcarsku, Nemacku, Dubai itd.

1 Like

Selam. Zivot za nas sandzaklije u dijasporu je extra. I ekrem jevric nas je opisao kako treba. Baustela mi je zivot i stan de spavam. Kuca poso - poso kuca
Kako kod drugih? Ima li nas jos?

Više sam mislio nekog ako ima sa školom tj Fakultetom, da radi tamo poput Doktora, Inžinjera, Farmaceuta i slično. Za Baustelu znam tačno šta i kako ali za ovo drugo sam pitao.

Pozz svima jeste da tema nije bas ta,ali eto da pitam i ovde mozda neko moze da pomogne i zna. Naime da li znate nekog dobrog predavaca nemackog jezika u Novom Pazaru,a da nije Evropski centar jer se vecina zali na njih. Hvalaa :hugs:

Dobrodošla nam na forum @Taida! Zašto ne bi otvorila i novu temu pod forumom Razno? Zasigurno će biti vidljivije svima koji znaju nešto o tome. Molim :hugs:

Ja kad sam sa drugarom sedeo i čuo sam da jedan momak daje časove individualno, po rijeci mojeg druga izuzetno je dobar. Mogu vam poslati kontakt telefon pa ako vam bude za hajir, super :smile:

Pozvah @Kurtovic da nam se pridruži u ovoj al se on raspisao u temi Sandzaklije u svijetu :blush:

Ako imaš neko konkretno pitanje možda bi mogli neki da ti prenesu tudja iskustva. Jel te interesuje život kao život ili radno okruženje u odredjenoj oblasti?

Selam, da li mi neko moze poblize opisati kakav je zivot u holandiji, da li ste zadovoljmo, predonosti i mene i slicno? Hvala unaprijed

@sila Tek sad vidoh ovo sto si napisao. Pa mene interesuje ono skolovani ljudi kakva je ta cela procedura oko poslova. Sta ti gledaju sta ti ne gledaju , kako se snalaze , kako te prihvataju tamo i slicno a i ovako zivot uopste .

Brate skolovan covjek je svugdje cijenjen, posebno u inostranstvu. Ja zivim 3 godine I prezadovoljan sam, prije svega mozes zivjeti kao vjernik. A onda napredovao, u svakom smislu te rijeci. Zahtjeva puno strpljenja, truda I odricanja, ali isplati se. :slight_smile:

1 Like

Ma da verujem pa ja imam rodjenog burazera i mnogo drugova koji zive u Nemackoj . I ja aBd InshAllah planiram kada zavrsim skolu za nekih 2 god osnovne plus 1 god master tako da 3-4 gpd , e sad bi voleo pitat tebe dje zivis ? Kakav je zivot tamo? Predpostavljam posto najvise Sandzaklija ima u Frankurt,Dortmund,Düsseldorf pa ima ih i dosta i u München ali nesto slabo ih ima na lokacijama poput Essena,Hamburga,u Rajnoj regiji , Hessenu i to.

Ja sam u Hessen regiji, a ima nas svugdje, sve zavisi kojim se poslom bavis, sta ciljas, i kakve planove imas. Hessen regija je nekako po meni najbolja za zivot, al svako ima svoju pricu, I ono sto mu godi. :slight_smile: ima nasih I u Hamburgu, I u Essen itd. :slight_smile: neki se kriju a neki se raduju kad nas dodje, sve je do insana. :slight_smile:

2 Likes

Mozda je prije bilo tako, sad ima dosta nasih, ja sam na zapadnu nasao dosta dobrih prijatelja. :slight_smile:

2 Likes