Bacanje smeca -Rijeke-

Smece je definitivno globalni problem al ja bih se trenutno fokusiro na nase gradove.Necu bacati fokus na gradske I divlje deponije jer se najiskrenije nadam da je to nesto sto ce se uskoro trajno resiti.Ono sto mene boli je smece pored rijeka i smece u rijeci.Prvenstveno smece mojeg lijepog Lima.Rijeka pored koje sam se rodio,naucio plivati u njoj,peco I jeo ribu iz nje.
Da li je problem kulture I mentalnog sklopa ljudi koji cirkulisu ovim prosotorima?
Koje je resenje?
Ocigledno da mnogi nisu svesni bogatsva koje Prijepolje ima.Ima ovako veliku rijeku,bogatom ribom koja prolazi kroz centar grada.
Ko moze jos da se pohvali ovako velikom rijekom?
Da li je resenje komunalna policija sa visokim kaznama?Prinudni rad?
Siguran sam da bi Prijepolje bilo idilicno mjesto za sve “turiste ribolovce” I da bi itekako strani reporteri imali posla kada bi se Lim vratio na fabricka podesavanja na recimo 60-u — 70-u godinu.

1 Like

Ma ovde u cijeloj državi treba reformacija ne samo u Prijepolju i Sandzaku uopšte. Sve je otišlo u vraga, sada izgleda je samo jedini način da kaznis ljude novčanom kaznom i to bas velikom u iznosu od jedne visoke plate od 400-500€ pa da imaju dug da zapamte da više ne smiju bacati i sigurno ne bi, jer bi im opet palo na pamet ako ovo tu bacim posle plaćam odštetu nekoliko meseci ili jednu cijelu platu. Samo je za sada tako rješenje. Kasnije kada bi se ljudi upristojili, tada bi fmoglo se nešto dovesti u red.

2 Likes

To definitivno al stvarno mi nije jasno da vecina nije svesna vrijednosti rijeke i u opste vode.Razumijem donekle da ljude na ovim prostorima vise ne interesuje sta ce biti sutra,Ali cista rijeka je bas “baterija pozitivne energije” ako tako mogu da se izrazim,jer je ja tako dozivljavam.Ona doprinosi cjeloj zajednici.Idealna je za sportove na vodi.Vise nije uzivanje spusti ti se raftingom ili uzivati kajak u bukovima.Bukvalno izvor turizma I novca prolazi kroz centar I niko ka takvoj vizij ne ide.
Kad je ovakva svjest,slobodno mozemo da se pripremimo I na kupovinu flasirane vode.Jer ovde ocigledno ljudi nisu svjesni da pijacu vodu koristimo za pranje auta i toalete.

2 Likes

Pa kada pogledamo realno drzavi je u interesu da rasproda licence za mini hidroelektrane negoli da investira u razvoj turizma. Jer razvoj turizma je dugorocni plan od kojeg kratkorocno nema zarade (dok im traje mandat) a ako rasprodaju licence (I uzmu reket) na kratkorocnom planu uzmu pare a na dugorocnom (kad vec odu sa politicke scene) sve ostane devastirano.

1 Like

Jasno kao dan.
Ovi sto se udaraju u grudi I govore ja sam patriota,volim svoju zemlju i sl.bolje im je da razmisljaju o dugorocnijim planovima.
Kontam sve nego tesko je prihavtiti da resenja nema ni u bliskoj budcnosti.

U nekim gradovima u Sandžaku, Opštine nisu u stanju da kupe smeće ispred kuće, nisu u stanju ni da postave kontenjere na odredjene lokacije da bi se smeće bacalo. Neko mora da pešači po 2km da bi bacio smeće. Mentalitet ljudi je takav da možda sad to namerno radi, a možda i ne. Problem taj teško da se reši, dje god da kreneš zatekneš smeće - reke, šume, jezera… da ne nabrajam…

1 Like

Taman tako,sto kazes mentalitet je takav da moguce I da namerno rade.A i takvi slucajevi koji imaju da pjesace do kontejnera obicno naprave usput neku divlju deponiju na koju se nazalost vrlo brzo naviknu.
Resenje je velika kazna,prinudni rad tipa ( cistis obalu rjeke 5dana ) i naravno slikati pocinioce i javno na stub sram.
Ovo su samo neka mastanje,tesko da ce biti scenario blizu ovog u ovoj drzavi a svjest I kultura pojedinaca se sama nece promjeniti.

Skoro ni jedna zgrada u Novom Pazaru, a pretpostavljam ni u drugim gradovima Sandžaka, nema kontejnere ispred. A zgrade niču kao pečurke. Jednom sam sa mužem proćaskala zašto zgrade nemaju ugrađenu sobu za otpad, jer sam to vidjela negdje u inostranstvu. On mi se posprdao bukvalno i rekao da je to “još jedna garsonjera”. Dakle, kolektivno nemamo svijesti o tome, i svako prebacuje svoj dio odgovornosti na onoga iznad njega: stanari nemaju kontejnere i krive grad, grad državu, i tako dalje. A smeće mora negdje da se baci.
Kod Rožaja ćete naić na deponiju pored magistralnog puta! Kad prolazite autom, otrujete se i pored zatvorenih prozora i brzine prolaska… Svi kolektivno smo odgovorni, ali kako kažu, riba od glave smrdi, a od repa se čisti… uvijek smo mi, narod, najviše krivi.

1 Like

Znam npr. da zemlje koje imaju razvijenu reciklaznu industriju,iza marketa “masine” za pantovanje plasticnih flasa nemaju flasa ni po ulici ni po rjekama.To je investicija drzave koja macinja flase iz prirode sto je jako dobro.To je isto jedno od resenja.Znam da drzava nema nekog hajra od toga jer sve to opet ide za Kinu pa u manje loptice pa nazad u okean,mislim drzava finansijski nema,al makar je priroda cista.
Svakako,kolektivno smo odgovorni,svak je za sebe posebna individua ali I zakon koji skrece paznju bi dobro doso.
Druga energija,druga perspektiva…Sve bi bilo drugacije,ja bar vjerujem,kad bi nasa sredina bila cista.
Ovako imam osjecaj da zivim u nekom negativnom scenariju sa tamnom tematikom.

1 Like

Na fb stranici Ministarstva za kulturu Crne Gore sam naišla na ovo


Što znači da može i da se isplati, i upotrijebi opet. Samo treba malo više pustit ljudima da se uključe. Ne samo od izbora do izbora, i po stranačkoj liniji kako je ko podoban.

1 Like

Najiskrenije,nemoj te me pogresno shvatiti ali ovo mislim da je samo neka “nevladina organizacija” koja pere pare,kucna radinost.Sve pohvale ako to resava plastiku iz prirode.A direktno da “radna snaga” profitira,sumnjam.Profitira ko sto profitiraju zene sto se bave dekupazom i ostalim hobijma.
U Crnoj Gori sigurno da manje smeca ima,to bez daljnjeg.
Ovde znam da su bile podsticajne subvencije koje su predlagane za neke “reciklazne projkete” ako mogu tako da se izrazim,Al toliko su “realni” i mizerni bili da se čak ni giganti koji kupe pare sa svakog projekta i uvlace svudje nisu usudili da krenu.Bukvalno covek još i da se zaduzi koliko bi zanesen bio “ dobrim biznisom”.

1 Like

Recikliranje po meni bi trebalo da bude nagradjivano ko sto je nagradjivano u druge drzave poput Svedske,Nemacke itd. koje ti daju nesto novca ako recikliras. Tako bi se verujes mi koliko imamo smeca ljudi bi se borili ko ce priej da skloni otpad da bi uzeli novac. Oni profitiraju malo mi imamo cistu sredinu i dobro svima. A I kada bi mogla da se napravi kao neka stvar koja bi pretvarala otpad u energiju npr materijali koji mogu proizvoditi elektricitet se recikliraju i pretvaraju u elektricnu energiju i daju struju ljudima koji nisu u mogucnosti priustiti svakodnevnu struju od grada.Npr koncept bi bio davanje otpadnih materija osobi koja bi ubacivala te otpadne materije u jedno bure ili sta koje bi zatim radilo na principu rnekog okretanja ili sta da bi se pokvretalo i recikliralo i struja bi se iz toga proizvodila. Sada ne znam tacno kako bi to bilo. Samo onako kazem. A ako neko skonta celu ideju , zadrzavam prava za ideju :rofl:

2 Likes

Motivacija kroz pantovanje flasa,pomeno sam u nekom prethodnom odgovoru,slažem se,dobrinjelo bi zajednici.Nedeljna zaliha flasa otplati trećinu nekog racuna u prodavnici,zadovoljavajuce.
A ta ideja ne pije vodu,zamisli koliko bi to vazduh zagadilo :grinning: Ne bi pomoglo 100 filtera.Mada sigurno da ima nešto slicno tome,sve su industrije zagadjivaci.
Bio-gorivo.
Ima resenje sigurno,samo treba dobra investicija i podrska drzave,Al zdrava podrška ko u svakoj normalnoj sredjenoj zemlji.

Ne shvatam pogrešno, naprotiv. Razumijem apsolutno da je teško povjerovati da iko danas može da se bavi preduzetništvom ili zanatom a da neko iza svega toga ne stoji. Ali ovakvi projekti ne bi bili losi ni za obicnu radnu sna.Ovo je samo model. Ako bi se otvorila fabrika u kojoj bi se reciklirala plastika na ovaj način, proizvodio materijal koji još jednom može da se iskoristi kao dio građevinskog materijala (a postoje video zapisi da mogu da se naprave klupe, stolice i slično), otvorila bi se i radna mjesta za mnoge nezapošljene ljude. A i ovo što @EnForce reče, da se motivišu ljudi tako što će dobijat novac za recikliranje. Dosta ljudi u nekim državama Evrope i Amerike žive od sakupljanja plastike, jer više vole to, nego da budu prosjaci.
Mnogo kreativnih načina ima samo na youtube-u kako može da se iskoristi da se pomogne siromašnim ljudima u izgradnji kuća, dvorišta… al mi smo nažalost, jako daleko od svega toga.

2 Likes

Normalno da ne bi bilo lose sve sto je produktivno i sto rešava ovu plastiku iz prirode.Ovako velika i lijepa rijeka stvarno izgleda odvratno,prezatrpna je otpadom,tone plastike prolazi pa to nema nidje na svijetu.
Slazem se i već sam pomeno da masina za pantovanje flasa kao u svakoj savremenoj zemlji je najbolje idejno resenje.

Kakvo bure? Kako ne znaš kako bi bilo, ako si ga već zamislio u glavi? Možeš li nam pojasnit’ ovo o “buretu” :smiley:

1 Like

Pa bure nesto ko ovako slicno ovakvo ako me kontas ta hocu kazati. To sam ja samo kazao sada kako bi radilo i to nemam pojma sada za sada. Ali da je to jedna zapremina gde se moze nesto ubaciti i praviti se od toga korisne stvari kao sto kazah struja ili nesto drugo. Ma to sam orijentaciono kazao kao ideju. Moze sta god biti samo da je efikasno.

2 Likes

Meni glupo bilo da pitam coveka posto sam novi o kakvom buretu prica :joy::rofl:

1 Like

Vala možeš pročitat moj post gore i biće ti jasnije.

1 Like

Pa evo čovek objasnio :sweat_smile:

Vidite problem je u tome što na zapadu jedna riba u reci se procenjuje na otprilike 1500 evra. Kod nas, jedan komad ribe u reci se procenjuje na istu cenu mrtve ribe koju možete kupiti na pijaci. Dakle, nekih 2-3 evra. Znači imamo problem u vrednovanju faune. Na zapadu su svesni da živa riba u reci može da se reprodukuje i da izrodi hiljade novih riba, dok kod nas toga nema. Da li je to namerno tako ili je čista glupost nadležnih to ni Ajnštajn ne bi znao da odgovori…

1 Like