Biti stvaran ali ne biti stvaran u ocima drugih

Naslov mozda malo zbunjuje da objasnim ukratko. Zaintrigiralo me je Citajuci ceo tekst nasao sam slicnosti u ove dvije price koje dole opisujem. Procitatio ceo tekstza puno razumevanje misljenja. I molim ovo nije post mrznje nego nekog sve obuhvatnog razmisljanja .

Ne znam da li ste pratili ali ovaj put je zvezda iz Srbije ponasala se poprilicno dobro sa situacijom i naravno ljudi u njoj kako rec izustili negativne rijeci i artikle poput ovih i slicnim prema Americko-Kosovskoj pevacici Dua Lipa gdje su bukvalno ugasili misljenje jedne pevacice dok misljenje druge stoji i dalje tu sto mislim da nije uopste pravedno trebalo bi ili da stoje obe objave na mestu ili da se obe uklone da ne bude ko moze jace da se zali i da bude ispostovan. Ona je zbog izjave da je Kosovo samostalna drzava i da ne pripada Republici Srbiji , koja je tacna i istinita(95% drzave je samsotalno imaju samostalnu himnu,zastavu,ustav,zakon i eto fali jos nekih stvarcica) a koliko znamo iz Istorije nekada davno za vrijeme Srpskih vladara Kosovo je bila vezana za Srbiju kao prestonica ili kako je vec ali nakon oslobodjenja ili tacno kako je bilo u detalje sam zaboravio , to se smatra kao deo Albanije . Danas je to drzava posebno priznata od strane mnogih zemalja ali R.Srbija je jos smatra za svojinu u recima i naravno nije priznata od strane nje . Sada koliko se ja razumem i secam Novi Pazar barem se za Pazar secam ima istoriju i bratski odnos sa Albanijom za vrijeme ratova tako da ajde da kazemo da smo postovani dole i sam sam iskusio da se drugacije ophode kada saznaju odakle si i ko si. Zasto kazem ovo?

Pa evo lijepo ovako. Mi u Sandzaku smo manjina (500-600.000 ljudi mozda i manje) i koliko znamo nasa rec nije toliko vazna u R.Srbiji jer za sve odlucuje Beograd cak i bas pitanja nasih misljenja.Kao recimo sada za izbore. Zasto je uopste pustena lista Aleksandra Vucica U Novi Pazar kada ga 99% stanovnika nece glasati direktno ali hoce indirektno putem posrednika.

Eh sada dajem primjer koji mi je slicno se ucinio ovoj prici, kad bi sutra zaziveo koncept Republike Sandzak mi bismo se najverovatnije odvojili to znaci napravili granicu Sandzaka i vise ne pripadamo R.Srbiji sto bi obuhvatilo “Rasku regiju” u kojoj su takodje neki Srpski manastiri i svetinje poput Sopocani i ostali, za koje bi nas popljuvali do iznemoglosti jer smo im uzeli deo njihove kulture sto u realnosti bi i dalje stojalo tu jer Pazar je multi-kulturalan grad i to ne bi bilo problem ostaviti . NE PODSTICEM na mrznju naprotiv imam mnogo drugova Srba i prijatni su ljudi. JK je ovde postupila dosta pravedno al uz neke mane. Ja uospte ne krivim Duu sto hoce podrzati svoj narod i svoje mesto i svi mi govorimo kuda god idemo da se nas Sandzak ne zove “Raski okrug” nego Sandzak i da ga podrzavamo svi kao sto oni podrzavaju svoje.

Sta vi mislite o ovome mojem misljenju? Problem je delikatan ali i nama se slicno postoji mogucnost ali sada za sada je to nista.

Evo ih slike prvo od Dua Lipe koja je postavila na Instagram i odgovor jedne od zvezda Srbije Jelene Karleuse .

PREVOD od JK posta za one koji ne razumiju Engleski ili im slabo ide :

Draga @dualipa, volimo te ovde u Srbiji. Ekstremizam ni na koji način nije odgovor (znate da se kosovski lider nalazi u Hagu, suočen s optužnicom za ratne zločine itd. Na obje strane možete pronaći vrlo loše ljude)
Koristite svoje društvene platforme da delite ljubav, mir i muziku (i vratite se na Kosovo da budemo sa svojim ljudima)
Slanje ljubavi svim dobrim ljudima širom sveta.

Čitam već danima jedne kako je podržavaju, druge kako je pljuju. Interesantno je kako Srbi izvlače odmah knjige iz historije kada je Kosovo u pitanju, kako sve o tome znaju, od kada Srbi naseljavaju te prostore, pa savjetuju druge da se edukuju kako bi shvatili da Kosovo pripada i uvijek je pripadalo Srbima.
Isti ti Srbi ne prezaju ni momenta da sakriju sve moguće historijske knjige o postojanju bilo kojeg nesrpskog naroda ili jezika na prostoru današnje Srbije. Ignorišu nekadašnju teritoriju Srbije kada se oni namerače na tuđe. Dakle, kad Srbija sanja o Velikoj Srbiji, to treba da bude svima ok i mi ne treba da se miješamo. Međutim kad Albanci kažu Velika Albanija, svima se diže kosa u vis. Odmah su Albanci teroristi koji pozivaju na etničko čišćenje.
Ne sporim činjenicu koju je navela JK da sa obije strane imamo loše primjere. JK je skoro uvijek objektivna, i mislim da je ovdje Dua Lipa nastupila nezrelo i ponešena strašću i emocijama.

Pa tako nekako kad Srbiji treba Kosovo vade svaku mogucu stvaku koja ima o historiji srpstva itd. a kad se nesto desi neka odgovornost da Srbija preuzme usute se ka zaliveni i poricu sve . Ono mi smo oni kad nam treba kad ne treba ne nismo mi smo posebni. Tipicna politika. Ljudi treba da nauce sta kome sta pripada mislim na ostale van Balkanskog regiona. Ne kazem da su obe 100% upravu ali ako nema svoj identitet svoje drzave onda nista, Bit obelezen kaoAmerikanac je danas najgore biti jer zaista ima i pametnih ljudi tamo koji su zaista uceni i dobar primer ali brate vecina su glupi i suplji ka kazan on kad kucnes samo cujes dzangaranje unutra bez ikakve supstance. Ljudi sa Balkana su prosecno pametniji od ljudi iz Amerike. Tako da ono neki balans ce se kad tad morat napravit. Evo citao sam na jednom mestu Redditu svi iz ex-Yu drzava pitano je pitanje da li bi ikada mogli da se ujedinimo svi kazu moze samo nemoj Srbiju . Niko na Balkanu ne voli Srbiju.

1 Like

Hajde molim te pronađi mi to, ili ako se sjećaš naslova pa da potražim.
Ok je meni borba za opstanak Kosova, ali oni što Dua Lipa nije smjela da objavljuje to su one nacionalističke ilustracije o velikoj Albaniji, koja obuhvata dijelove Makedonije, Crne Gore i još ne znam kojih država. Ali i pored toga, najmanje Srbi imaju pravo da joj nešto kažu jer oni su krivi za raspad Jugoslavije i tu nacionalističku fašističku želju da stvore veliku Srbiju. Sve što se stvara na štetu drugih, ne može da opstane.

1 Like

Bas tako. A ne mogu se nikako sjetiti na koje mjesto sam to nasao tj kako je isao link i to a bilo je na Engleskom jeziku. Ovo si sve upravu za Srbiju nema sta tako je kako je.

1 Like

Karleuša njen nacionalizam naziva ekstremizmom. Toliko o poštovanju.

1 Like

Ekstremizam je rekla zbog ovoga:


Zar ovo nije ekstremizam? Kao sto je ekstremizam i ideja o velikoj Srbiji, Mađarskoj?

1 Like

Ne znam samo koliko ju je ljudi prijavilo, i ništa… :joy: extremno xP

1 Like