Da li je rasizam u Americi i naš problem?

Priča o tragičnoj smrti Džordž Flojda (George Floyd) odjeknula je čitavim svijetom. Protesti su počeli u Americi, a proširili su se, izgleda, na čitav svijet. Trampa upoređuju sa Hitlerom, pošu da se ništa nije promijenilo još od robovlasničkog doba, samo što se sada medijski više vidi i čuje.
Da li je problem rasizma i naš problem (a jeste, jer je i kod nas prisutan u obliku netrpeljivosti prema Romima) i postoji li način da se ovaj problem barem svede na neki pristojan nivo?

Fotografija iz Sirije. Umjetnici su u znak podrške protestima naslikali mural sa likom Džordž Flojda.

1 Like

Ma ovo je Amerika, boluje od Korone nemaju dje vise da pokopaju ljude, rasizam uvjek bio u Americi kako prema obicnom gradjaninu tako i prema crncima koji su znacaj doprineli kao Martin Luther King i Muhamed Ali i slicni. Jednostavno se svega secam ali nepotrebno trositi vreme gledati kako i sta se radi kakvi su kao ljudi i slicno. Imao sam kontakata sa stanovnicima USA poput iz Lousiane, Bostona itd. cak i u Pazaru mada tu nesto ne mozes da vidis nesto sto bi mogao da uzmes ali citajuci izmedju redova ono tehnoloski sposobni ali ima i ljudi koji ga iskoriste za neki dobrobit a ima ljudi koji jednostavno to koriste iz svoje gluposti.

Michael Moore je inace sef LAPD za one koji ne znaju… napusi ga k**** kolega fino… i ima pravo

1 Like

Nisu amerikanci odmakli jos od vremena Abrahama Linkolna! U tom duhu…

YOU ARE FREE TO DO AS WE TELL YOU!

2 Likes

U svom ovom haosu, oni ipak uspijevaju da budu ono što jesu :heart_eyes::heart:

1 Like

Imamo i mi nase “crnce”. Cigane. Samo mi jos nismo dostigli ni taj americki nivo, a kamoli ciganske proteste.

1 Like

Ja se nadam da neće nikad ni doć do protesta. Da mi Bog oprosti, ne volim ih zbog njihovog načina života, ali daleko od toga da bih bilo kome poželela smrt.

Pa mislim da je period skinhedsa kod nas prošlo neko vrijeme ali to ne znači da se neće vratiti. Kada se cigani malo integrišu u društvo vidjećemo kako će to da izgleda. I crnci dok su bili pasivni nikom nisu smetali.

1 Like

Ma tesko da ce se to desiti . Cigani ili ti Romi ce se samo mesati sa nama ako mi dozvolimo kad bi se u totali integrisali ne bi bilo lijepo jer bi gubili svoj identitet Bosnjaka, oni su svoj mi svoj . Ne kazem da ne treba da se druzimo i budemo prijatelji sa odredjenim ne bas sa svim kao sto si ti kazao sa onima kojim je ponasanje neadvekvatno . Evo ja imam licno jedno 2-3 druga koji su Romi ali oni su takvi da sanse nema da se razlikuju nesto mnogo od nas, i takodje imam i oko 2 drugarice koje su isto iz Romskog porekla jedna se je skoro udala za ovog naseg obicnog coveka, eh sada licno sam hteo izneti svoje misljenje ali radije cu ga zadrzati za sebe…

2 Likes

Znaci oplakah :joy::joy::joy:

Necemo se mi mijesati sa njima dok god ne budemo imali nesto zajednicko. Vjeruj mi nece vise oni s nama da se mijesaju nego sto bi mi sa njima. A sto se tice gubitka identiteta… ne bih se ja previse brinuo za to. Ovo sto pricas je prava rijetkost kod nas, tojest pojedinacni slucajevi.

1 Like

Hahaha pa ponekad mi to padne na pamet tako. Al i to što kažeš ti.

2 Likes

Zamislite kad je jedan ovakav gigant pored svega što je postigao, trpio rasizam

3 Likes

Bravo. Drago mi je što čujem da neko misli isto kao ja!

2 Likes

Rasizam kod nas je pokazan upravo na onom snimku gde tuku decu izbeglice samo zato sto su to sto jesu.

1 Like

Tako je. Ima takvih primjera koliko hoćeš, tek treba da izbiju. Šta ti je telefon danas hej, odmah se video snimi i nema više rekla-kazala.

3 Likes

Kod nas je rasizam/nacionalizam prisutan svakodnevno i to posebno u gradovima Sandzaka dje je odnos 50%-50% .Poput Prijepolja,Priboja ,svakodnevno u zavijenoj ili ne zavijenoj formi al je svakodnevnica.
Uvijek sam se borio protiv toga i uvijek cu se boriti.
Nejasne su mi nekad osnove onog ko pocinje,razlog,cilj al godina sam prihavtio da je to jednostavno i nazlost u njihovoj DNK.
Elem ima i kod njih i kod nas dobrih ljudi al za mene najvece razocarenje su asimilirani nasi ljudi koji se prikljanjaju svemu i svacemu zarad pozicije,stolice,drustva…
Retkost je naci danas onog ko primecuje,ko razumije a kamoli da se bori protiv istog.

4 Likes

Vidis imas kod nas zlocince iz 20tog vijeka koje su proglasili svecima. Znaci, oni su za njih ne heroji, nego sveci. Drugo, imas na primjer Gorski Vijenac. Kroz stihove mozes procitati govor mrznje. Svakako oni se pravdaju time sto je Gorski Vijenac napisan u kontekstu tog vremena, ali nazalost on je mnogim cetnicima biblija. Uz gusle i rakijicu, sjutradan ne moze da te vidi ocima. Trece, imas kucni odgoj koji ne mozes da suzbijes na ulici bas 100%. Kad tad to ispliva. Tako da, kao sto kazes, da pojasnim, “u njihovoj DNK” - s koljena na koljeno se taj odgoj prenosi…

2 Likes