Da li treba? -Sandzacki lideri-

Da li treba da vise vremena posvecujemo AV-u ili da se pozabavimo nasim predstavnicima?
Imamo par Bosnjackih lidera koji govore ispred svih nas.Ne kazem da ne govore nekad i sto treba a da govore dovoljno nisam siguran.Takodje ne vjerujem da je izvodljivo al nama treba jedan predstavnik na nas ovoliko,vjerujem da su toga svjesni svi,i da cemo jedino tako nesto dobiti i uraditi.Meni se ne svidja pozicija i napredak/nazadak Bosnjaka koji se nalaze U Srbiji i cija je Srbija maticna zemlja.Ne svidja mi se odnos,shvatanje i pojimanje Bosnjaka u ovoj drzavi od strane drugih naravno.Nismo shvaceni ozbiljno.
Ne govorim o trenutnoj situaciji nego u opste.
Zadovoljni mogu biti samo oni u prvim redovima iza svojih lidera jer oni “uberu kakav plod” a da li imaju u opste cilj,znaju li ga u opste ili je najveci uspjeh zaraditi stolicu za nekog clana iz porodice i radno mjesto.

Inace ne ucestvujem na ovom forumu ni u kakvim politickim raspravkama al sam zabrinut nekako za Bosnjake u ovoj drzavi,dal smo slijepi,dal nas je tako lako kupiti ili sta vec.

Moje misljenje je da nam treba jedan vodja,jedan lider.Lider kojem ce vjerovati svi Bosnjaci.

Da li to moze biti neko od ——>

Ili neko cetvrti.

Zasto ova tema?
Previse raspravki o AV-u a njemu sigurno nismo u prvom planu nit u bilo kakvim prioritetima.(Pa sta onda imamo od toga?)
Svaka individua moze raditi na sebi i tako doprinjeti ozbiljnijem shvatanju nas Bosnjaka u glavama drugih al na kraju opet samo par njih govore u ime svih nas.Da li smo uvijek zadovoljni i ponosi na ono sto izlazu i kazu,moze li to bolje,kako doprinjeti?

Mozda je ovo “vizionarski,sanjarski” ali ja vjerujem u nas i daleko vise nas vidim i zelim da nas vidim iznad ove situacije.

2 Likes

Evo da ja iznesem moje mišljenje. Znaci ova 3 kandidata, jedini od ova 3 ko je imalo razuman je Muftija znam sta i kako za njega nije sad to tema i da kažem da nikog ne podržavam sad zato što nema ko dostojan da nas predstavlja. Lider treba da bude uočit i obazriv na svoj narod prvo drugo da bude neko zaista ko ima šta da kaže i da nas reprezentuje da dobrom tragu. Evo navešću sad primer iz tehnologije koji može se i ovde koristit ka ništa. Lisa Su CEO ili Predsednik AMDa pre svega školovani inžinjer koja i ima šta u glavi a ne kao prethodni CEO koji se toliko pogubio, i ona je toliko digla kompaniju na noge da su oni svoj eksponenti rast postavili bese na 20x da trebaju više porasti u performansama. Oni su prešli preko toga i otišli na 35x puta više performansi, šta to znači u ovo situaciji pa da je tako dobar lider koji je mislio kako da se izvučemo iz godina kad su prodavali Buldozere (bukvalno u našoj situaciji napravili da zapošljavaju amidzica, sestrica, tetkinog sina itd. I napravili jednu glupost zapošljavajuci neuke i nedorasle ljude tom poslu ) i to su prodavali Buldozere 6-7 god na istom receptu bez ikakvih unapređenje koja bi mogla da predju Intel u kategoriji procesa (ko je Intel u ovoj priči to ne znam, a procesor u priči je narod) i najzad 2017 godine su počeli da se bore, da bi već odmah 2018 prešli Intel a 2019 bili od njih duplo ako ne i troduplo. Da ga ne dužim iz ovoga se izvlači pouka da prvo treba da nadjemo nekog ko zaista misli timski za narod i dobar koji će se boriti za naša prava i nas identitet, a prve svega toga treba narod da se promeni da razmišljamo o tome kako ćemo se pospesiti a ne ko će koga da zavrne ili da bude lijeva ruka desni džep.

2 Likes

Tako je.O tome se i radi.Nema nas puno da bi bili rasparcani i pratioci vise ideja.Mi smo jedan narod,treba jednog coveka pratiti i njegove ideje jer to je jedini recept za uspjeh.
Problem nasih lidera je sto u vecini Sandzackih gradova imaju jako lose svoje predstavnike,to nisu intelektualci koji zastupaju ideje zarad boljeg statusa Bosnjaka u drustvu.To su uglavnom samo profili koji rade na tome da “Sandzacki lideri” dobiju sto vise glasaca a za uzvrat oni koji su im bili tu “neka podrska” dobiju radno mjesto ili neko iz njihovih familija.

Bili Zukorlicevi,Ljaicevi ili Ugljaninovi “pratioci”, jednog moraju biti svjesni svi,mi smo jedan narod,u politickoj bitci nismo brojcano nadmocniji.Svaka indvidua mora raditi na sebi jer tako ce bolje predstavljati i sve ostale Bosnjake.

Ovo je izuzetna aplikacija koja bi trebala da okuplja mnogo vise Bosnjackog naroda.Prava platforma za druzenje,budjenje svijesti,edukaciju,predstavljanje ideja i ucestvovanju u raspravkama istih.
Jako mi je zao sto ne cirkulise ovde vise ljudi,jer za Bosnjake bolje mjesto za bilo kakvu “raspravku” je ovaj forum od fb,inst i sl.

Nadam se i vjerujem da ce biti bolje,aBd u svakom pravcu i kontekstu.

2 Likes

Da li je pametan potez Sulejmana Ugljanina

Ili je ipak bolje iskoristiti svaku priliku da se o Bošnjacima govori na sav glas?

Smatram da, bez obzira na sve moguće greške, Muamer ipak ima najsvježiju i najzdraviju ideju kada smo mi u pitanju. Mislim da on ide stopama Erdogana i da bi uz podršku naroda mogao čuda da napravi.

2 Likes

Najiskrenije da vam kazem ja ne razumijem ovog politicara kada prica i mislim da ga razumiju iskljucivo samo njegove pristalice.
Nisam siguran da za bilo koju temu moze sta da kaze i uradi za Bosnjake.

1 Like

Slažem se, njega teško ko razumije. Ali da li stranka uopšte daje ikakvu nadu da može nešto da uradi?

Rasim je dokazani anti Bošnjak. Više se zalagao za Mladića nego za bilo kojeg Bošnjaka igdje. Tako da njemu nismo niti ćemo biti prioritet, osim za dobijanje izbora.

2 Likes

Kao sto sam i na pocetku teme naveo da nisam do sada ucestvovao u politickim “raspravkama” tako mogu i reci da ne znam i da li sam kompetentan da analiziram dublje neciju politiku.
Ovde iznosim samo moje misljenje na osnovu dosadasnjeg vidjenog.
Nemam nista ni protiv ijednog lidera ali ovo do sada sto sam imao priliku da cujem i vidim je jako zabinjavajuce.
Da odgovorim u vezi Ugljanina.
Covek,politicar koji prica ispred Bosnjaka,u ime Bosnjaka ne bi trebalo nit da izgleda ovako nit da prica onako.
Jako iritantan za uho Bosnjaka a kamoli za stanovnike “Srbistana”.
Meni deluje pricom i izgledom kao da predstavlja nekog skroz drugog,a ne Bosnjake.
Ne osjecam nikakvu povezanost sa Ugljaninom ni u kakvom zajednickom interesu i zelji.
Nemam nista protiv Albanaca al mislim da on nekako vise lezi da bude lider neke manjiske Albanske stranke.

1 Like

Svi smo mi kompetentni, samo mislim da smo se kasno toga sjetili. Prepustili smo sve previše slučaju, i sad snosimo posljedice.
Obzirom da znam da je Muamer bio i stanju da iz blata podigne Islamsku Zajednicu, medrese, Islamski Fakultet, Univerzitet - smatram da bi i kao političar mogao da podigne svijest i ugled naroda Sandžaka. Naravno, to nije u interesu države, jer ugledni i savjesni ljudi ne dozvoljavaju da budu donji, niti da budu ponižni i po cijenu svega poslušni. Iako ga smatraju grubim, ja vjerujem da našem narodu jedino ta vojnička disciplina može da pomogne da se isprave.

2 Likes

Problem je upravo što ljudi na pomenutim platformama nemaju mogućnost da otvoreno govore, jer je sve previše javno i izloženo svakavim komentarima i bljuvotinama. Previš energije gube tamo, a ne postiže se ništa. Sandžak forum će, bar ja mislim, jednog dana postati mjesto stalne cirkulacije ljudi, samo dok se oslobobode ljudi.

2 Likes

U pravo tako,dobar feedback.Da je vise ljudi u nekoj raspravi,da ima vise komentatora i “analiticara”nesto bi se i zakljucilo kako treba,necija bi se svijest probudila.

Niko ne moze da ospori Zukorlicevu inteligenciju,retoriku i sposobnost.
A da li ima pravu podrsku od istih “istomisljenika” iz prvih redova ne znam bas.Neki deluju kao da su tu samo zbog finansija koje pristizu podrzavajuci ideju.
Hocu reci da jedan ovakav politicar ko sto je Zukorlic mora da ima iskljucivo Bosnjacke intelektualce oko sebe.

1 Like

Činjenica je da postoje ljudi u njegovom okruženju koji mu, svjesno ili nesvjesno, narušavaju dobru sliku. Dosta nekih ljudi previše sebi daje za pravo, a nemaju kapaciteta, ili narodski rečeno, nemaju sitne pameti, i to na ljude često ostavi negativan utisak.
Druga činjenica je da smo se uvjerili da ovako sa svim ovim podjelama ne postižemo baš ništa, čak i štetimo sami sebi. Vjerujem da je ovo zgodan trenutak da se neke stvari konačno mijenjaju.

2 Likes

Mislim ima logike u to sto kazes zaista, ali koliko je to tacno sada i koliko mozemo da se oslonimo to da tome verujemo je za videti tako da ono voleo bih zaista da zivimo svi bolje ovde . Ja znam ako mi krenemo dobro pa sve bude extra bez uvrede ikog iz Srbije ali kada bi mi krenuli eksponencijalno da rastemo tu bi dosla Srbija i pokusala da se domogne malo neceg tj.vlada i tada mislim da bi bilo razumno kreirati sad samo u govoru “Republiku Sandzak” koja ce se istinski boriti za svoje a ne za tudje. Naravno u tu istu drzavu bi prihvatali dobre ljude i iz Srbije jer mi cenimo dobra coveka i pametna insana.

1 Like