Digitalna biblioteka (Sandzakpedija)

Digitalna bibilioteka na Sandzakpediji

Cesto covek ima raznoraznih ideja,u neke ni sam ne vjeruje,za neke nema hrabrosti,neke su previse nerazradjene da bi bile prezentovane i sl…Uglavnom skoro mi je ovo palo na pamet a dodatno me ohrabrila @dze_mama u prethodnom postu pa sam resio da prezentujem jos jednu.
Sigurno ste primjetili da se digitalno citanje,onlajn biblioteke ili kako vec se cesto spominju.Nekako me" incijativa za razvoj edukativnih programa " asocirala na ovo.Nisam informisan po kom principu i kako bi to funkcionisalo sa autorskim pravima i da li treba brinuti o tome al ja to zamisljam kao lagerovanje literature one koje imamo u kucama recimo za pocetak ili sta ko smatra da treba okaciti.Ova prica mi djeluje kao nesto sto se uklapa u dosadasnju cjelu pricu, bas me interesuje da li vi isto tako dozivljavate.To nije bas jednostavan proces jer iziskuje vremena.Zamislite samo koliko bi trebalo vremena skenirati 300-400stranica jedne knjige.
Ja vjerujem da @sila ne bi bio problem da napravi /doda i jednu digitalnu biblioteku koja bi mogla eto da ponudi raznoraznog sadrzaja.
I ako je proces koji sam zamislio poprilicno dug,nepoznato mi je koji drugi je moguc.

Zamisljo sam to kao :

  1. Uzmes knjigu/skeniras ako imas skener ako nemas mislim da postoje sad neke skener opcije na telefonu
  2. Nisam proucavo ali verovatno postoji nesto sto sav taj skenirani sadrzaj moze da upakuje u jednu pristojnu knjigu koju bi bilo lijepo listati i uzivati citati. Ili nesto tako napraviti,modifikovati. 2.1. Mozda vec postoji neka odredjena free baza koja se takodje moze iskoristiti
  3. Registrovani clanovi bi mogli tipa beleziti dokle su stigli i sl.Vidjelo bi se koliko su procitali.Nesto poput nivoa na forumu i to bi bilo uvezano sa forumom
4 Likes

Mislim da su, kako si i sam rekao, veliki problem autorska prava. Naravno, to bi se dalo provjeriti prije nego bi se počelo realizovati. Ali još veći problem je što i ovo do sad što je na sandžakpediji treba dopunjavati, a za to treba više ljudi koji bi svakodnevno ubacivali sadržaj.

Svakako, ideja ti je još jednom odlična. Još i činjenica da bi mogle postojati i audio knjige, bilo bi odlično. Samo kad bi više ljudi bilo voljno da učestvuje.

3 Likes

Da bih ušao u raspravu moram da pojasnim prvo da Sandžakpedijine stranice su nov sadržaj koji je nastao iz originalnog teksta sa kombinacijom citata iz drugih sadržaja.

E sad čak i kod ovih drugih sadržaja se može doći do sive zone, odnosno koliko možeš da citiraš nečiji rad.

Što se tiče tvog predloga to je već crna zona i zato se i zove piraterijom i to se ovdje ne promoviše osim ako nije u pitanju originalni sadržaj po otvorenoj licenci za slobodno kopiranje i redistribuciju.

E sad, kad je u pitanju “privatna biblioteka”, onda možeš slobodno kopirati i umnožavati za sopstvene potrebe kao što to može biti zbog npr. konzervacije i očuvanje originala, lakšeg pristupa, proučavanja, pretrage itd. Ja dijelim ideju sa tobom, ali nema ko na Sandžakpediji ozbiljno da radi za sada da bi mu bio potreban sadržaj u takvom formatu, kao neko opravdanje za korišćenje te digitalne biblioteke…? Ili se nudiš? :smiley:

2 Likes

Potrudicu se dati odgovor koji nije izbjegavanje a ni opravdanje i valjda nece izgledati tako :grin:

S obzirom sta sve dosad ima i sta ste uradili nisam siguran da sam taj koji moze ozbiljno da odgovori na zahteve/poziv.Ne shvatam u potpunosti sta je opis…Sto ne iskljucuje da cu naci i da bih volio da nadjem mjesto svoje u svemu tome.
Konkretno sto se ove price tice ja sam mislio da doprinesem skupljanjem tog sadrzaja/skeniranjem ili vec kako bi sve to zamislili ili razradili onda samo neki upload.
Al dobro eto nekad kad se okupi ekipa i podjele zadaci moguce ce biti sve realizovati.

Zaboravimo na kratko temu jer smo svesni da ideja imamo.Vracamo se na staru pricu a to je da nema dovoljno ljudi.Znaci treba na tome raditi i onda ce cjelokupna prica uzlaznom putanjom da ide u svakom smislu.
Treba promociju raditi i to treba dobro skontati kako i sta jer je to resenje za sve.

3 Likes

Što se tiče cloud-a gdje ćemo smještati zajedničku građu što se ima i što će se skenirati, to smatraj završenim. Samo su popunjeni kapaciteti što se tiče svega, tako da kad budem prebacio infrastrukturu na jači server pozabaviću se i time.

2 Likes