Ekonomska kriza 2020 da ili ne?

Po pisanju Bloomberg-a i mišljenja MMF-a izgleda nas očekuje ekonomska kriza u najboljem slučaju kao ona 2008 godine.

MMF-u se već obratilo skoro 80 zemalja za pomoć. MMF je rekao da blisko saradjuje s drugim međunarodnim finansijskim institucijama na pružanju snažnog koordiniranog odgovora i spremni rasporediti sve svoje kreditne kapacitete od trilion dolara.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-23/imf-sees-recession-at-least-as-bad-as-global-financial-crisis

Svi znamo kako funkcionišu ove vrste “pomoći”. Pogotovo kod nas će se ogrebati samo pojedinci.

Šta vi mislite jel nas čeka nova kriza iza ćoška? Kašnjenja plata? Ja čujem da otkazi pljušte i ne nazire se kraj ovoj epidemijskoj krizi…

1 Like

Modna industrija trpi debelo, obzirom da dosta luksuznih modnih kuća veliki dio proizvodnje drži u Kini.

2 Likes

Koliko je situacija ozbiljna pokazuje i slučaj samoubistva ministra za finansije pokrajine Hesen u Njemačkoj…

1 Like

Kod nas južnije su prije nekoliko javili vijest da će CG ekonomija posrnuti samo 1% ako se virus ne obuzda u naredna tri-četiri mjeseca… Kakva notorna neistina. 50% prihoda dolazi od turizma a čini se da ništa od turizma ove godine… I to ptice na grani već vide i pjevaju.

Pogledajte ovaj podatak. Skoro 7 MILIONA ljudi u Americi je tražilo osiguranje za nezaposlene u posljednjih par nedjelja!!! Eeeej! A đe smo mi?!!

Znači po svim respektabilnim analizama, očekujmo da ćemo se vratiti u normalu na jesen 2023…

1 Like

Jedna sjajna reportaža koja nas ohrabruje da će recesija biti u V obliku. Mada… ja bih rekao da treba biti oprezan sa optimizmom i pripremati se za L oblik…

Zna li se koliko ljudi je izgubilo posao u Sandžaku?

1 Like

Evo skoro sam čitao analizu MMF-a, dakle Crna Gora će da sklizne u recesiju za 9% ove godine. Ako je 2008/2009 bila u recesiji 4,5%, mislim da je ova prognoza realistična i da će biti duplo gore nego prije 12 godina…

1 Like

Od početka uvodjenja restriktivnih mjera u Crnoj Gori oko 3200 ljudi već ostalo bez posla. Nezaposlenost po (uvijek lažnim) statistikama porasla za 8,9%. A Fejzić odbija donacije…