Inicijativa za razvoj edukativnih programa

Obzirom da imamo platformu za edukaciju i učenje, razmišljao sam o sljedećim programima koji bi koristili svakoj našoj organizaciji ili pojedincu:

  • prva pomoć
  • lična bezbjednost
  • informatička bezbjednost
  • bonton i lijepo ponašanje

Ako želite da se priključite razvoju, bujrum da razgovaramo. Ako imate još neku ideju, bilo bi lijepo da se razgovara o tome

2 Likes

U opste ne iznandjujes vise sa novim stvarima jer se od tebe stvarno sve ovo nekako ocekuje.Veliki respekt za sve od mene,ne znam sta drugo bih reko.
Ovo bi nekako funkcionisalo na principu organizacije mapiranja? Meni je jako zao sto nisam bio organizovaniji i sto nisam vise doprinio mapiranju.
Pitam informativno a i radi ostalih clanova koji se mozda ustrucavaju pitanje postaviti.

2 Likes

Ovo su ideje koje su se kuhale neko vrijeme, ali sam sačekao da se nabere nekoliko stvari pa da nažvrljam. Cilj ove teme je da se nabere što više ideja, pa kome se sviđa neka razvija šta mu se najviše dopada. Ako se nađe više ljudi da radi na jednom od programa, naravno da ću ohrabriti da se kolaboracija odvija na Sandžak Connect (kao za mapiranje) jer tamo se može sarađivati na više načina: putem web konferencije (tabla, video, audio), razmjena fajlova, uređivanje jednog dokumenta odjednom od strane više ljudi itd.

Sad, krajnji cilj je ubaciti program u Sandžak Edu. Nema tu puno tajne, Edu platforma je ništa drugo do drastično modifikovani Moodle sistem tako da može da primi više organizacija odjednom, da se uredi tako da svaka organizacija ima svoj logo itd, a da opet svaka organizacija ne može da vidi onu drugu. Da nije ovako, u suprotnom svaka organizacija bi imala svoj Moodle, a onda bi moralo više baza da se uređuje itd. što je posle teško za održavanje generalno. Elem, ako nekoga interesuje, na Edu platformi može da se kreira kurs (što ja zovem edukativni program), i da se “posuđuje” organizacijama, bukvalno možeš da izdaš neku vrstu licence na to, na ograničeno ili neograničeno vrijeme itd. Dakle, platforma je spremna i za komercijalnu upotrebu ukoliko neko ima ideju kako da uspješno i komercijalizuje svoj program.

Opet da ne smaram, ovo su ideje u koje bih lično investirao svoje vrijeme, kojeg baš i nemam ovih dana, ali ako je neko voljan da napravi, biće mi više nego drago da dam svoj doprinos.

A ja razmišljam ovako: Da imam osrednju firmu bilo koje vrste, ovi kursevi koje sam nabrojao u prvom postu bi bili obavezni za pohađanje i svako bi dobio suspenziju sve dok ne bi prošao završni ispit. Na zapadu je to tako, manje-više.

Ako ništa na kraju, a biće inšaAllah, ono da dam žvaku za razmišljanje.

2 Likes

Moj volonterski doprinos ne samo u vidu pisanja teksta, nego šta god treba: kamere, mikrofoni, osvjetljenje, text2speech engine koji se trenutno koristi na magazinu, literatura… kako god da se format osmisli.

2 Likes

Bonton i lijepo ponašanje na prvom mjestu. Komunikacija verbalna i neverbalna. Mislim da to treba da postane prioritet u odgoju naše omladine.
Da li je dovoljno samo prikupljati literaturu na tu temu ili bi možda bilo dobro napraviti video gdje će se prezentovati tema?

1 Like

Mislim da tema ne bi mogla da se sažme u jedan video. Mislim da je najefikasnije imati sadržaj u više medijskih formata, raznovrsnih formata. I još bitnije, prikupiti materijal prvo, prezentirati ovdje ili radnoj grupi, i pokazati kako možemo skupa kao tim raditi na tome. Ako ništa, ono da se imaju barem dva pogleda i da se mogu dati komentari na temu. Ovdje individualnost ne bih želio puno da se forsira, više bih volio vidjeti da radimo zajednički pa svako na svoj način da učestvuje i da svoj doprinos.

1 Like