Jesu li su Bošnjaci podijeljeno društvo

Sve sandzaklije tvdoglave su, Sta Mislite da nije politika malo vise drustvo podelila, nas narod, bosnjake?

Upozoravamo sve učesnike u raspravi da se drže pravilnika koji možete (ponovo) pročitati na ovoj stranici -> https://forum.sandzak.com/tos

Posebno naznačavamo pravila Pišite kvalitetno i ozbiljno i Pazite koga ispravljate, konkretno za ovu temu.

Kao što je kazao @Prof moramo imati neko svoje obeležije da se znamo da smo mi Bosnjaci i da učimo Bosanski jezik. Ja jesam sve učio i Hajduk, I Jugovice i ostale lektire ali je malo neumesno Bosnjak predavati Srpski Jezik i literaturu o nekom Marku Kraljevicu, Dušanu Nejakom itd. To nije naša kultura. Naša je učiti koji su bili značajni ljudi za nas Bosnjake i slično.

Prvo što treba jeste da u prosveti naši ljudi, koji su na vlasti i koji su glavni, traže školski kalendar da se napravi kako nama odgovara u Sandžaku. Kad je Bajram radi se, mislim ne radi se ali nadoknadi se Subota. Što nikakve veze nema. Kao što se vidi, Vojvodina - madjari, tražili su svoj školski kalendar i dobili… tako da sve što možemo da ostvarimo nećemo. Opet nekako idemo kako drugi kaže. Sve nas to tera na neke podele… neki hoće ovo, neki ono…

I naravno, treba sve da se očuva što imamo i kultura i pismo.

2 Likes

Podeljeni jesu,ali na hajvane i insane…

1 Like

Previše si generalizovao podjelu. A šta to čini jednog insanom a drugog hajvanom? Zašto je hajvan hajvan?

Imamo mi dosta problema, ali mislim da je jedan evidentan. Bez obzira što smo prvenstveno podijeljeni po političkim frakcijama, jedni drugima by default ne vjerujemo. E to je ono što je zabrinjavajuće. Rekao bi čovjek da su sandžaklije neustrašive po prirodi, a opet se boje čak i svoje sijenke. Ne vjeruje se čak ni svom bratu rođenom.

Posljednji primjer su ovi dani pred izbore u sjevernom dijelu Sandžaka. Zar mislite da treba BNV ovlastiti da odlučuje koja je to politička organizacija STVARNO bošnjačka?

U ovom trenutku nije dobro dati BNV-u bilo kakve ovlasti tog tipa. Prvenstveno zbog konflikta interesa.

A evo, usvojen je i amandman SPP-a da se ovo spreči:

Mislim da je ovo dobra ideja, ali onda BNV treba biti depolitizovan u potpunosti.

2 Likes

Kako nisu podijeljen narod - najvise jer previse bosnjaka prodaje obraz za sitne pare i malo osjecaja moci. Meni jedan od najodvratnijih primjera ta podjela IZ u Sandžaku, a i mnogi paradzemati po Bosni. Konstantno gubimo identitet i srozavamo ga sami pod najmanjim internim ili eksternim pritiskom. Ne gradimo identitet i pozitivnu nacionalnu osvijestenost i patriotizam sistemski kod mladih ljudi kroz obrazovanje i kulturu, i onda ne mozemo ni ocekivati da bosnjaci budu samosvjesni i jedinstveni.

5 Likes

Ova podjela IZ u Sandžaku je već bajata stvar i već se zna ko je debelo na gubitku. Dok s jedne strane SPC hoće jedinstvenu crkvu u Crnoj Gori - u Srbiji podržavaju parazajednicu koju su sami stvorili. Već se dave u svojoj povraćci.

Nego @Sarajlija kako komentarišeš ovu novu podjelu i jedan od posljednjih članaka koji je izašao kod vas tamo? Jel ovo dimna zavjesa za ono što pokušava Dodick da rasparča IZ u Bosni?

Ne mislim konkretno na tebe, nego reci nam šta se priča u narodu?

Bosanci se takmice u pljuvanju u dalj :joy:

4 Likes

Nece bit parcanja IZ u bosni, to se ovdje i ne spominje. Smijesni neki pokusaji dobivanja politickih bodova.

IZ se parca polako jos od parcanja Jugoslavije. Nego trend nikako da se zaustavi. Recimo jos 1994 Sandzacki mesihat je u Istanbulu priznat kao jedina institucija koja pokriva teritoriju SR Jugoslavije. Pa su onda osnovali IZ u Crnoj Gori, pa jos jednu IZ u Srbiji skorije. Za ovo najvise mozemo zahvaliti Turskoj.