Jesu li su Bošnjaci podijeljeno društvo

Neka mi neko pojasni šta se ovo dešava. Je li realno da ne možemo da se dogovorimo ni oko čega?
Ide kao neko zagrijavanje pred izbore a svi sa posebnim agendama. Možda se čak i nešto riješi, mada duboko sumnjam.

Upravo zbog konstantnog zatvaranja očiju pred činjenicama. A one govore da smo duboko podijeljeno društvo, s malom mogućnošću ponovnog zbližavanja u ovakvom postojećem stanju. Ili možda griješim?

3 Likes

Činjenica je da, poslednjih 20 godina Bošnjaci su stvarno podeljeno društvo radi sitnih sopstvenih interesa. A mi, obični gradjani smo svedoci tome.

5 Likes

Davnih 90-tih osnovan je jedan od najboljih nacionalnih pokreta za Bošnjake, sa tako dobrim idejama, od kojih nažalost Bošnjaci nisu videli nikakav hair, zato što se ništa nije realiziralo u praksi, pojedinci su samo videli finansijsku korist… Tako je i dan danas…

5 Likes

Ajde nam molim te pojasni koji je to JEDAN nacionalni pokret bio devedesetih? Na koji mislis tacno? :rage:

Koliko se secam, bilo ih je nekoliko tada i dan danas aktuelnih. Ajde poimence da te zamolim nemoj da sad okolisas tu.

2 Likes

Evo samo neki veš da prostrem i operem suđe pa ću ti odgovorit :face_with_hand_over_mouth:

3 Likes

A što se narod podijelio između toga da li da im djeca uče srpski ili bosanski jezik, na primjer. Gdje ti tu vidiš “sopstveni interes”? :roll_eyes:

1 Like

Bosanski jezik treba da uče bošnjaci, ali od stručnih ljudi a ne od ljudi koji su preko noći završili neku večernju školu i eto ga prof. Bosanskog jezika. Iz tog razloga Bošnjaci ne upisuju decu na bosanski zato što nema dobrog i kvalitetnig kadra. Možete videti u udžbenike šta se uči a da ne pričam o tome kako su dozvolili da se “vidi” lik poslanika Muhameda s.a.w.s

A interes, samo materijalno. Nije se razmišljalo za opšte dobro, već za lično. Većina je stavilo lično ispred opšteg, zbog toga i vlada haos u društvu.

4 Likes

Mislim da bosanski treba da se uči u Bosni, srpski u Srbiji, crnogorski u Crnoj Gori i hrvatski u Hrvatskoj. I to je to. Jes’ da se svi razumijemo, ali svaki od navedenih je specifičan sam po sebi.

  • :scorpion:

Ti ne vidiš dalje od svog nosa. Ni drugi udžbenici nisu ništa puno bolji.

Mi bošnjaci moramo JEZIKOM da zaokružimo svoj identitet. Svaki početak je težak. Profesori će se ušteliti vremenom i dobiti volju ako vide volju kod naroda. I kad ih roditelji malo išibaju. Ali ako se prvo ne opredijelimo za bosanski jezik, nećemo imati ni priliku da mijenjamo taj udžbenik, pa ni profesore. Razumiješ sad?

2 Likes

A nacionalna manjina Bošnjaci u Srbiji treba da uče bosanski, i Srbi kao naciinalna manjina u Crnoj Gori treba da uče srpski, mislim da ćeš se složit samnom

3 Likes

Nisam saglasna, izvini.

Slažem se sa tobom @Kupus ali trebaće tu još dosta vremena da prodje da bi se realizovale neke stvari u praksi. A prije toga narod mora dobro da se osvijesti, posle 30 godina tumaranja, nadam se da dolaze bolja vremena za naše krajeve… opet… nadam se

Daj argumente. Ja želim da moje dijete izučava književnost Abdurezaka Bjelavca, Ćamila Sijarića, i ostale bošnjačke pisce, umjesto njegoša i učenja smrt majke jugovića napamet.

1 Like

Pa, na primjer, ako to dijete sjutra odraste u Njemačkoj, učiće njemački, sigurno neće učiti bošnjački, neka potvrde iz dijaspore :). Meni nema razlike.
Ako neko želi da izučava literaturu koja pripada podneblju njegovih predaka, neka izučava vannastavno. Svaka zemlja ima svoj nastavni/školski program sa razlogom - da bi se očuvala ta vrsta istorije.

Bošnjaci u Crnoj Gori, za razliku od Srbije, su konstitutivni narod na primjer. Crna Gora nije država isključivo crnogoraca, već građanska država i bošnjaka, albanaca, crnogoraca, i srba. Stoga, nema utemeljenja u tome što pričaš. No to nema veze opet, jer i u Srbiji može da se izučava bošnjačka književnost koja je dio naše kulture te stoga, kao što sam i rekao, ista treba da se njeguje i očuvava.

1 Like

Ni Srbija ne može da se gleda kao zemlja isključivo Srba. Koliki dio Srbije je dio Sandžaka? To što su Srbi dominantni i glasni, za razliku od Crnogoraca, ne pravi razliku. Nadam se da se nećemo voditi pričom da su Crnogorci izmišljen narod. Moramo prihvatiti da globalizacija pravi hibridizaciju kulture :slight_smile:

Nije problem jezik, azbuka ili abeceda, latinica i ćirilica. Problem je što u Crna Gora ima jednog Njegoša koji nas Bošnjake naziva Turcima koji smrde, Srbija tek da ne nabrajam, Andrića, Ćosića, koji u svojim djelima ni malo ne prezaju da svoju mržnju prema nama pokažu otvoreno. Jezik ne postoji bez književnosti. A sve i da hoćemo da prihvatimo njihov jezik, oni nas nikad neće.

1 Like

To jeste istina. Saglasna. Ali ipak stojim pri svom stavu :slight_smile:

Tvrdoglava sandzaklijka :face_with_head_bandage:

1 Like

Nismo li svi ? :grin:

  • :scorpion: