Kojoj vakcini protiv Kovida 19 najviše vjerujete?

Kako kaže deda u romanu Orlovi rano lete “đe si ti vidio rat bez Turaka?!”
Treći svjetski rat je izgleda ovaj koji bijemo svi u cijelom svijetu - protiv Kovida 19. Izgleda da je Turcima suđeno da budu dio svakog, pa i ovog.
Na instagram stranici sam pronašla ovu zanimljivu priču o bračnom paru Turaka koji su u Njemačkoj oboje odrasli kao djeca koja su ismijavana jer su djeca imigranata. Školovali su se i 2008. osnovali firmu BioNtech posvećenu radu na jačanju imunog sistema u borbi protiv kancera. Kako piše u ovom tekstu, vakcina koju su oni proizveli pokazala se 90% efikasnom. Čitav teks pročitajte ispod (mada je na engleskom).

3 Likes

Prelijepa vijest. Posebno mi je drago u ovim danima kada se na ledjima muslimana mnogo toga lomi, neka vidi svijet da muslimani nisu onakvi kakvim ih zele predstaviti.
Ja bih ovu Njemacko/Tursku najradije :wink:

2 Likes

Kineskoj. Izgleda da je najsigurnija. Ovo sve ostalo su malo veći eksperimenti neistraženi na ljudima!

To govoris zbog ovih alergijskih reakcija sto su se desile? Normalno je bilo ocekivat takvo nesto, mislim da na svaku vakcinu jedan dio ljudi reaguje.
Kako mislis sigurnije su kineske?

2 Likes

Ne zbog toga mada ne znam o tome šta se desilo.

Kineska vakcina je provjereni metod vakcine, umrtvljeni virus kao i vakcina za gripu. Ove ostale vakcine su nestandardne i nikad se nisu primjenjivale na ljudima.

A drugo, kineska vakcina može da se drži u frižider a ove ostale od minus 20 do minus 70 stepeni. Ne znam kako bi ove afričke zemlje uopšte držale ove “moderne”, trebale bi im hladnjače,…

1 Like

Ja bih Rusku,stari sistem jer oni su po PS-u.:grinning:
A ove kineske ne znam sta bih vamo reko,genetski smo drugaciji od azijata tako nisam siguran koliko to sljaka kod nas.
Ne znam koliko ste upoznati sa cinjenicom da ljudi sa Balkana nose na kozi bakteriju streptokoke.zbog prevelike upotrebe antibiotika.
Tako da mi sa ovih prostora vec smo dopingovani svim i svacim od rodjenja…

2 Likes

To sta mi sve imamo na kozi i ispod koze, to je za naucne radove Boga mi. A pojedini narod i dalje misli da ce vakcina da ih ubije… Jadi crni.

2 Likes

Ovo prvi put čujem. Znači mi smo izvor jedne opasne zaraze :sweat_smile: kakav kovid i bakrači, nemoj da te taknem zarazicu te strepom :joy:

1 Like

A ova ruska vakcina je skoro ista kao kineska, sad pročitah, bazirana na tradicionalnim vakcinama. Ali kao pišu možda nije tako efikasna… koga briga, neka umanji smrtnost i doviđenja.