Ljajić osudio učiteljicu

Izvorno objavljeno na: https://magazin.sandzak.com/2021/09/04/ljajic-osudio-uciteljicu/

Na društvenim mrežama se pojavio snimak iz novopazarske škole na kome se vidi kako đaci sa rukom na srcu pjevaju himnu “Ja sin sam tvoj”.

Generacije koje su 90tih isle u osnovne skole u Prijepolju su pjevale stojeci svaki dan" uskliknimo s ljubavlju svetitelju Savi" ,nekad cak i kad svaki put ucitelj/uciteljica udje u ucionicu.
Jos uvijek ima veliki broj slucajeva da Bosnjacka djeca ucestvuju u svetosavskim dogadjajima/priredbama.
Te pokusaje organizovane asimilacije niko ne komentarise.
To je u redu jel?

1 Like

FB_IMG_1630609951217

2 Likes

Naravno da nije u redu. Ja se ne bih oslanjao na političare u tom smislu, iako mislim da je vrlo važno i to, ali ako jedan roditelj nije u stanju da prevremeno reaguje i obrati se zvanično školi da njegovo dijete neće učestvovati u tome, onda mislim da ga niko neće natjerati na to.

Naravno opet, slažem se da imamo puno beskičmenjaka od sunarodnika, te njima teško ko može pomoći i ovako i onako…

Što se himne tiče, mislim da je sasvim OK da se ustane i da se makar odćuti. Iz poštovanja drugima. Isto tako, pored himne države Srbije, treba se recipročno odpjevati i naša himna. I naše komšije da ne prave dramu oko toga, kao što su pojedini naši to uradili sad.

1 Like

Himna treba da se mijenja, tačka. Srbi su zarobljeni u svijetu koji su sami stvorili od po malo realnosti i podosta fikcije. Mašta im je bujna toliko da su i Elona Muska nedavno proglasili Srbinom. Ja nemam nista protiv da se ustane na himnu koja veliča zemlju i ljude koji žive u njoj.

1 Like

Hajde da se zadrzim na periodu od 90te pa do danas. Konkretno govorim o Prijepolju,Priboju. Oni koji se od starta nisu asimilirali svakodnevno su se nalazili u raznoraznim situacijama diskrimancije i konstantnom strahu. Sad je i malo drugacije,svak ima slobodu da kaze sta hoce,izborili smo se silom prilika sami za neka prava. Sta se moglo tad raditi,nisi mogo nidje otici,vecina u borbi za osnovnu egzistenciju. To je teska prica, teska za opisati.
Projekat koji je prikazala Aldzazira jednom prilikom malo je priblizila situaciju u koju su se nalazili ljudi u Sandzaku.

Slazem se da su roditelj ti koji prvi treba da odreaguju.U tom periodu ocigledno da nisu niti mogli nit umjeli.
Sad mogu a vecina to ne radi, bar u ove dvije opstine.Neki nisu svjesni,neke je strah za djete kako ce predeverati skolovanje ako mu roditelj pokaze takav stav,neki su svjesni…Ne znam, za mene je to strasno i treba ce vremena pojednicu da skonta taj trag u kojem je ucestvovo.

Zato sam i odlucio da podjelim ovu temu,ne zbog Ljajica ko Ljajica vec sto ima par politickih lidera koji nas predstavljaju. Sta ocekivati od obicnih ljudi,roditelja kad jedan od nasih predstavnika nase pravo komentarise na negativan nacin.

Nadam se da sam priblizio situaciju,Prijepolje,Priboj ,al sam i svjestan da je tesko ljudima u drugim gradovima povjerovati i imaginizirati situaciju u kojoj su se ljudi nalazili i nalaze u ovim mjesovitim sredinama.

1 Like

90te su bile godine najvećeg straha kojeg se čak i mi djeca sjećamo. Policija nam je uvijek unosila strah u kosti samo kad bismo ih vidjeli. A prije toga je vladao komunizam koji je posebno Bošnjake doveo do skoro potpunog utiranja svijesti o bošnjaštvu. Vjera se čuvala samo za kuću. I jesu roditelji sačuvali svijest koliko toliko, bar nešto malo krijući. Zato mi danas možemo da polemišemo otvoreno o ovim stvarima. No dok se nama nacionalizam utirao, Srbi nikad nisu prestajali da svoje generacije hrane srbizmom i netrpeljivošću prema svemu nesrpskom. Zato mi znamo više o Svetom Savi nego o svojim prosvjetiteljima.

1 Like

Ne da se sjecam,nego sam nazalost sve to i prozivio. Al opet sam sa neke strane zahvalan na svemu tome jer me sve to izgradilo u osobu kakva sam danas.

1 Like

Zaboravio sam dodati da se sa ovim slazem.

1 Like

Očigledno našem narodu treba templejt za sve. Pa evo, predlažem ideju da se napravi radna grupa koja poznaje pravo i koja će napraviti templejt za svaki tip zahtjeva koji našem narodu treba i okačiti negdje (ovdje?) na internetu.

Evo da uzmemo ovaj konkretan primjer, da se ne slažem da moje dijete učestvuje u tome, tome i tome, u toku čitavog školovanja. Čovjek lijepo odštampa univerzalni templejt, samo upiše svoje i ime djeteta, odštampa i ponese u arhivu škole na ruke direktoru. I doviđenja.

Zar nije to najjednostavnije?

2 Likes

Ocigledno da treba. Mi dok se razmisljamo kako,zasto,hocemo li ili ne,imamo li pravo i sl.Oni sebi za pravo daju sve.

Covek je napravio vikendicu dje naseg uha nema,evo sta se desilo skoro, pricalo se dva dana o tome i to je to,svi znamo razloge sto je zapaljena,nikome nista.

Nedaleko odatle organizuj se redovno “seljacka buna” na kojoj su ove godine klicale pjesme o Pljevaljskim i Prijepoljskim mafijasima u kojima se narod zahvaljuje njima na param i zastiti itd


Ja bih volio da se nesto promjeni al tesko dok mi stojimo u mjesto i samo razmisljamo, nasi predstavnici ,lideri, nazalost treba li bi da su preduzemljiviji. Ovo sve sto se desava je sitno i na sitna neka vrata.
Fakat je da svi cekaju nekog vodju,koji ce da kaze tako i tako stoje stvari i sl. ,jeste da treba svak da radi za sebe i da djela,al mnogi nit znaju,neki ne razumiju,neke strah,ima svega…Neki su zadovoljni za njihovim izlaganjem…
1 Like