Peticije - prema kojim bošnjačkim organizacijama?

Koje su to bošnjačke organizacije prema kojim bi uputili peticiju jer smatrate da narod kao narod nema dovoljno jak glas da ih neko čuje?

Ovo su bošnjačke organizacije prema kojim meni lično pada na pamet da bi trebalo da imaju i/ili da usvoje sistem i koncept peticija:

  • Bošnjačko Nacionalno Vijeće u Crnoj Gori
  • Bošnjačko Nacionalno Vijeće u Hrvatskoj
  • Bošnjačko Nacionalno Vijeće u Sjevernoj Makedoniji
  • Bošnjačko Nacionalno Vijeće u Srbiji

Kome treba uputiti peticiju za prava bošnjaka u Bosni i Hercegovini? Da li mislite da Islamska Zajednica treba da bude na ovoj listi? Neka bošnjačka akademska institucija? Koje još organizacije dodati na ovu listu i zašto?

2 Likes

Treba sto vise instuticija da bude na listi. Islamska zajednica takodje. Mada ja sam malo sad i skeptican iskreno jer kad pomislim da u Prijepolju imaju dvije Islamske Zajednice i obe imaju ljude koji su pristalice jedne ili druge, to je samo dokaz koliko nista ne funkcionise. Barem meni tako djeluje…
Ja vec imam jednu ideju za peticiju i vjerujem i kad bi je sproveli u djelo da se nista znacajno ne bi promjenilo.

Peticije su svakako nesto sto treba da postoji ali sta je to sto bi odgovorne pritislo da bi se dobio neki feedback?

Bošnjaci imaju jednu Islamsku Zajednicu, krovnu instituciju ovog naroda, jedino što mi u Sandžaku imamo ostatke srpskog nastojanja da preuzmu IZ u vidu “druge IZ” koja je sve osim islamska i bošnjačka, premda joj je srpstvo temelj.

Što se tiče liste institucija naravno da rijaset IZ u Sarajevu treba da bude na listi, BANU također kao i bilo koja druga institucija koja bi mogla da bude od koristi.

3 Likes

Znajući kako funkcioniše BNV u Srbiji a donekle i u CG, i koliko se svako ime i prezime gleda da bi se znalo kako da se odreaguje, ne znam da li će svaka peticija bit jednako tretirana.

Reisul-ulema, Husein ef. Kavazović je na posljednjoj sjednici poslao jasnu poruku da postoji samo jedna priznata IZ i da se zna koja je.

2 Likes

Sve to stoji kako kazete @Hasan, @dze_mama.
Ali situacija u Prijepolju je ovakva kakvu sam vec naveo. Podjeljene su dzamije , podjeljena je Islamska Zajednica, na odredjim skupovima se pojavljuju predstavnici jedne, na odredjenim skupovima se pojavljuju predstavnici druge, jedni sa drugim ne pricaju, jedni druge javno ogovaraju na najruzniji nacin i sa najgorim mogucim rjecima. Jedna ima svoje predstavnisto locirano na jednom mjestu, jedna na drugom mjestu. Jedni imaju sponzorstva sa jedne strane, drugi sa druge strane. Od jednih su na jednim pozicijama, od drugih su na drugim. Jedni donose jedne odluke, drugi donose druge odluke.Ima i preletacevica. Jedna konfuzija koja je ubjedjena da je dobro organizovana.

Otvorismo neku drugu raspravku ali ovo je realna situacija u Prijepolju nazalost, vjerovali vi ili ne.

Zbog toga i treba da idu peticije prema vrhovnom poglavaru muslimana Bošnjaka, a to je Reisul-ulema IZ u Bosni.

1 Like

Ja ne bih umio bolje da kažem isto :slight_smile: :clap:

Stvar je vrlo jasna. Fetva od prethodnog reisa Mustafe Cerića je izdata davnih dana da ti se ne priznaje namaz i džuma ako klanjaš za “imamima” koji pripadaju toj paratvorevini. Jedini veliki muftija u Srbiji je muftija Dudić, a jedini reis je reis-ul-ulema Kavazović, koji je iznova potvrdio tu fetvu. Htjedoh da ti dam link ka fejsbuku, kad ono prc… :slight_smile: (mala digresija, nadam se da će ljudi shvatit da fb nije cijeli internet)

Za šta je BANU nadležan i šta bi mogao konkretno da uradi i po kom pitanju? Ne mogu da smislim ni jedan primjer… Nije ovo pitanje toliko važno, ali bih rado uputio pismo svim relevantnim institucijama da daju komentar na pravilnik da ne bi bilo posle puj pike ne važi. I koje to “druge” ti padaju na pamet? :slight_smile:

Nije ovo za ovu temu, ali evo pokušaću da dam finalni odgovor da odagnamo šubhu u korisnost peticija.

U nedavnom istraživanju psihologica Chana Etengoff je istakla terapeutske prednosti peticije, uključujući “stvaranje smisla” (nadam se da prevod ima smisla :slight_smile:) , društvenu akciju, djelovanje i osnaživanje društva. Ako je ovo jedina prednost peticija, a vjerujem da nije, mislim da je korisno za bošnjačko društvo.

Da dodam ovome gore, online peticije su postale uobičajeni oblik protesta. I istraživanja i anegdote nam govore da većina ljudi neće učestvovati u aktivizmu visokog rizika ili visok nivo predanosti (ispočetka). Ali iako može početi samo jednim klikom, gomilanjem potpisa znači da tim člnom izjavljuješ da podržavaš promjene. Onda ta peticija lako može da preraste u nešto drugo, treće! Ovo nije teorija, nego ima puno primjera u praksi.

Sve i da se neka bošnjačka institucija u potpunosti ogluši o peticiju, pa i nedostatak odgovora ti govori nešto zar ne? I to ako se dobro proprati, na primjer medijski, pa broj potpisa premaši i 2000 potpisa. To će u najmanju ruku da promijeni i tvoje i moje i mišljenje drugih kako ćeš glasati idućeg puta, koga ćeš podržati a koga nećeš.

1 Like

Slazem se.

Sve to stoji, ali ovde i dalje funkcionise sve kao prije,nedje transparentno,nedje pod nekim velom.

Ja bih volio znati dje su koji,al nazalost ne znam.
Ja sam neko ko voli s vrjemena na vrjeme da ode u drugu dzamiju neplanirano.

U potpunosti se slazem i u potpunosti podrzavam i volio bih da se sto prije sve to realizuje.

Samo sam pomenuo jedno konfuzno stanje koje primjecujem.

1 Like

Da li neko zna da li postoji opšti kontakt email/website na kom se može narod obratiti članu Predsjedništva Bosne i Hercegovine isključivo iz reda bošnjačkog naroda? Ono da se ne kontaktira direktno Šefik Džaferović, nego neki univerzalni kontakt predstavnika bošnjačkog naroda u Bosni i Hercegovini?