Porijeklo Pešteraca

Koliki udio stanovnistva Pesterske visoravni cine plemena porijeklom iz Sjeverne Albanije? Sve su agresivniji pokusaji albanizacije Sandzaka po internetu i institucionalno, poglavito ovog podrucja, sta mislite vi o ovome? Nisam siguran u vlastito porijeklo po muskoj liniji, pa bih bio zahvalan ako bi neko postavio link knjige Ejupa Musovica ili neke druge koja obradjuje ovo pitanje. Mislim da Klimenti, koji se po pitanju Pesteri dominantno forsiraju, iako su im potomci danas dominantno Albanci ne bi trebali biti pripisivani iskljucivo albanskom korpusu. Zasto? Zato sto su npr. Karadjordjevici najvjerovatnije porijeklom iz tog plemena, iako I2 haplogrupe koja je vjerovatno bila pridruzeno bratstvo, ali je pronadjena u jos jednom potomku Klimenata i to je srusilo predanje o Vasojevickom porijeklu Karadjordja). Ako je on kao srpski lider i vozd potekao od njih, mislim da trebamo odlucnije odgovoriti na sve one facebook propandne materijale od odredjenih organizacija gdje se dijele slike s culafima i onim bijelim maramama naglasava porijeklo Pesteraca i sugerira da su etnicki Albanci. Takodjer, pominje se u izvjestaju barskog biskupa jos u ta stara vremena u planinama prije dolaska na Pester da su bili bilingvalni, dakle da su govorili i albanski i nas jezik. Da li su zbog toga tako lako izgubili tu alb.komponentu, jer su na teritoriji Pestera govorili od starta drugim jezikom? Nisu nasilno ‘asimilirani’. Tako cesto u zadnje vrijeme srecem rasprave po ovom pitanju, pa me kopka i volio bih da razjasnimo sebi neke stvari.

3 Likes

Teško pitanje. Mislim da do sada niko nije prebrojavao tako nešto.

Politika. Ne može se niko “albanizovati” ako ne poznaje albanski jezik. Sve i da se izjasniš kao albanac i ne znaš jezik, teško da bi te albanci prihvatili kao svoga.

Dok ne odradiš DNK test ne znaš kojoj haplogrupi pripadaš. e1b je tipična za albance. i2 haplogrupa je velika haplogrupa i glupo je generalizovati stvari.

Moje porijeklo sigurno nije albansko po muškoj liniji, ali moj pradjed je nosio ćulaf (plis) sa čalmom (to je ćefin) na glavi. Masa naroda je u otomanskom carstvu nosio ćulaf. Fes su nosili imućniji, farba je bila skupa. I Srbi tvrde da je ćevap njihov, to ne znači da jeste.

Tačno je da je živjelo mnogo više albanaca u Sandžaku, ali su oni masovno migrirali na Kosovo, nešto manje u Albaniju u kasnije doba. Naravno da su i bošnjaci govorili albanski, zašto i ne bi. Mi smo braća i čuvali smo jedni druge, ratovali zajedno, jeli istu hranu, trgovali međusobno, dijelili istu sudbinu. I svi smo zajedno govorili turski, arapski, isto tako.

Na kraju, pušti se politike. Hajmo raditi nešto korisno.

3 Likes

Klimenti su dugo bili albansko-slovenska katolička simbioza. Barski nadbiskup Marino Bici oko 1600 i neke piše da Klimenti pričaju ‘‘pola albanski, a pola dalmatinski’’ (što će reći južnoslovenski, srpskohrvatski, srpski, kako god), a to nam govori upravo to da Klimenti nisu bili samo Albanci. Kasnije su raseljeni u Sandžak i mahom su primili islam. Današnje stanovništvo južnog Sandžaka ne priča albanski već slovenski, a to nam govori da sandžački Klimenti velikim procentom i nisu govorili albanski. Tako da da, besmisleni su pokušaji albanizacije Sandžaka tim narativom. Onda i mi treba da insistiramo na tome koliko je poarbanašenih slovenskih porodica bilo pod Enverom Hodžom.

Što se Karađorđevića tiče, oni sa plemenom Klimenti nemaju veze. To je raširena zabluda nastala iz pera francuskog barona Merijaža koji je 1810. i 1811. pisao Napoleonu da je Karađorđe rodom ‘‘od varošice u zemlji Klimenata’’. Na Zapadu su tad zemljom Klimenata nazivali ne samo severnu Albaniju, već i Kosovo i Metohiju i crnogorska Brda i Primorje. Patrijarha Arsenija Čarnojevića Austrijanci uporedo nazivaju raškim, srpskim i klimentskim patrijarhom upravo iz tog razloga.
Dimitrije Davidović je u svojoj Istoriji srpskog naroda napisao kratko da su Karađorđevi preci od Podgorice, a to bi bila ‘‘zemlja Klimenata’’ u zapadnom smislu. Karađorđeviću su haplogrupa I2 > I-Y3120, a starina te grupe je Hercegovina. Takođe je zabluda da je Karađorđe bio Kliment jer je slavio slavu Sveti Kliment. Ona se slavi uglavnom u Hercegovini, što i pokazuju i testirani na Srpskom DNK projektu, a u pitanju je Sveti Kliment Rimski, opštehrišćanski svetac.
Nadam se da sam pomogao.

Karadjordjevici i Klimenti nemaju nikakve veze, samo, eto slucajno se poklapa podgrupa na Yfulltree jednog Klimente iz Hrtkovaca sa pomenutom lozom. Moguce da je u pitanju u nekom periodu pridruzeno slavensko bratstvo brojnijoj e1b skupini (sto ide u prilog prici o mijesanom porijeklu), ali fakti su fakti.

Pod “slovenska” nadam se da misliš slavenska.

Nigdje veze. Pođi u Gusinje, Tuzi ili Ulcinj danas, svi albanci redom miješaju albanski sa našim, to je sudbina naroda koji žive na granicama. Ni jedan ti neće reći da nije albanac.

Upoznao sam dosta ljudi iseljenika sa naših prostora koji jedva pričaju svoj maternji jezik, a prva su generacija migranata. Samo govore engleski. Da li to znači da oni više nisu etnički albanci, bošnjaci, srbi?

Ovo za Karađorđeviće ne bih komentarisao jer nemam pojma o tome.

1 Like