Posljednji događaji u južnom Sandžaku i Crnoj Gori

Već se kanim neko vrijeme pokrenuti ovu temu, međutim danas sam pročitao nešto što me je malo užasnulo.

Svjedoci smo tenzija u južnom Sandžaku i Crnoj Gori. Međutim, vidim da su pojedini Bošnjaci podijeljeni između toga da li treba podržati ovaj zakon o vjeroispovjesti ili ne. Ja lično mislim da su Bošnjaci, kao i Srbi, nespremno dočekali ovaj zakon. Čak čini mi se i dr. Rastoder je skorije u emisiji Bosančica na TV Sandžaku rekao da su njegove procjene da u Crnoj Gori ni 20% vakufa nije pod kontrolom Islamske Zajednice. A i ovih 20% ja mislim da je upitno da li postoje tapije, i da li je moguće pribaviti iste za 2 mjeseca koliko je rok za predaju dokumenata.

Ono što je mene zaintrigiralo jeste činjenica da prije 1918 vakufi u južnom dijelu Sandžaka su pripadali de jure Novopazarskom Sandžaku, te laički tumačeći zakon sve bi to trebalo pripasti Mešihatu Sandžačkom, a ne Islamskoj Zajednici Crne Gore?

Ono što me još buni jeste činjenica da su Bošnjaci po ovom pitanju vrlo podijeljeni. Jedni su protiv, vjerovatno iz gore navedenih razloga. Drugi su ZA, a jedini argument im je to što Srbe predvodi “fašista” Amfilohije. Pa zar Milo nije isti “fašista” jer su u svemu tome tada bili zajedno? U istom periodu DPS gradi u Baru neku “Kuću maslina” na mezarju. U istom periodu beranska opština otima mezarje. :worried:

1 Like

Bosnjacka stranka mora da je nesto trgovala sa DPS-om cim su ovako pustili. Pitam se za sta?

Da budu i ostanu tu dje jesu. Valjda.

Nego kako se korona stišala evo opet protestići u CG. Ono što mi je danas zaokupilo pažnju je izjava Vučića:

Sve to događa se zato što neki ljudi u regiji smatraju da je i Srpsku crkvu i srpski narod potrebno ograničiti na centralnu Srbiju i možda Vojvodinu, a da sve ostalo trebaju biti neki drugi pravoslavni ljudi koji nemaju veze sa Srbima. Ovo je početak, poslije ovoga imaćete pokušaj stvaranja pravoslavne crkve na Kosovu, zatim početak pravoslavne crkve u BiH, pravoslavne crkve u Hrvatskoj.

Šta mislite je li “malo” licemjerna ova Vučićeva izjava, al ono, iz “našeg” ugla…?