Sandzak 2030 / Prekogranicna Euro Regija ?!

Kako vidite Sandzacku regiju u 2030 ?

Bez perspektive, devastiranu i bez omladine…

1 Like

Savremenu regiju bez menjanja… a narod će odlazit’ i dolazit’ :yum:

1 Like

Ovo je jedna ozbiljna tema za studiranje.

Bosnjacka stranka je 2006 potpisala sporazum sa DPS-om da ce Sandzak biti prekogranicna regija i od tada cute. Nasuprot tome DPS se svim snagama izborio da se Sandzak ne smije spomenuti ni kao misaona imenica. Iz Srbije nemamo nista, mada vjerujem da bi njima bilo vise u interesu da se to desi nego u Crnoj Gori.

Sve i da postoji spremnost svih vlada da to podrze, Sandzak je politicki nezreo za tako nesto. Vjerujem da ima dosta ljudi spremnih da ulazu, pogotovo dijaspora, ali niko ne osjeca sigurnost. Prije svega pravnu sigurnost u ulaganje u ovaj dio Evrope.

No to ne znaci da se ne ulaze. Geografski gledano, ovo je vrlo pogodan teren za sverc svega i svacega i vjerujem da ce to tako i da ostane dok ne udjemo u EU. Ali opet sumnjam u iskrenost Vlada obije drzave da zele tako nesto da se desi ikad skorije. Istovaranje govana u more, sverc, unistavanje zivotne sredine, kockanje, sve ono sto bi u EU bilo daleko manje isplativo.

Mi smo zarobljeno drustvo u dugovima do grla. I to se koristi za svakodnevne prijetnje jer ko izgubi posao - gubi stan/kucu/auto/peglu - sta god je uzeo na kredit.

No sve to na stranu. Da imamo politicke zrelosti i malo iskrenosti i ljubavi prema nasem narodu, slozili bi smo se barem oko jedne stvari. Ovako NI JEDNE. Haram im bilo.

3 Likes

Vala evo da ti ozbiljno Kažem. Ne želim da shvatite da sam pesimista naprotiv veoma sam optimistican i mislim da moze da se ostvari nesto ali samo pričam kako se odvija situacija trenutna, Ja se nadam aBd da će sve biti daleko bolje u našem Sandzaku ali eto nalazi se dje se nalazi i ne možemo mi ništa značajno uticati na državu jer smo mi manjina <400.000 stanovnika u cijelom Sandzaku u odnosu na 6.5+ miliona stanovnika Srbije. Ljudi na boljim pozicijama se borbe i jedva nesto pokušavaju ali pokušaj cenzure je izuzetno teško se borit protiv toga, a mi ne utičemo na ništa osim nekih minimalnih stvari koje se ne tiču dobra cijele države. Sandžak nažalost će izgubiti dosta omladine i stručnjaka, dosta će starijih otići u Penziju, posle kada se ovo malo dobrih stručnjaka penzionise mi ostajemo na mali deo mladih dobrih ljudi u svojoj profesiji kao ovi naši stariji sto su bili i koji neće biti dovoljni da upotpune prazninu (bar kako sada stvari stoje, nemam neku pretjeranu nadu ali uvek moze bolje to se podrazumjeva) ali nažalost ovaj Sandžak sa velikim potencijalom za mnogo velike stvari poput velikih inovacija i građevina jednu da navedem je IT, I jos puno toga bi moglo se razviti ovde ali eto nalazi u ovoj rupi od zemlje zvana R.Srbija gde i ako možemo da ignorišemo Vucica, ne možemo da ignorišemo da se nalazimo u istoj Državi gde se nalazi Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac itd. Jednostavno mi ćemo dobro na 2 načina postići a to su :

  1. Menjanje vlasti i svega uopšte u ovoj državi, to jes pravi lider da vodi narod i da uskladjuje državu.
  2. Odvojiti se od države (Vjerovatno ste čuli za onu ideju koja je još uvek samo ideja, nešto nismo čuli dalje da će se to realizovati uopšte a to je to je stvaranje svoje države. Ali da li je to pametno i ekonomično to ne bih znao kazati.

Nadam da ce se Sandžak popraviti aBd InshAllah.

3 Likes

Evo jedna ohrabrujuca vijest iz nase Bosne ponosne sto je izazvalo ogromnu podrsku gradjana Bosne i Hercegovine, dijaspore i Sandžaka.

Ako predsjednik Srbije poteže pitanje manjeg bh.entiteta, na kojeg Srbija nema nikakvo ni političko, ni historijsko, ni moralno ni pravno pravo, zaista nije jasno zašto Bosna i Hercegovina, jasno i glasno, ne pokrene pitanje Sandžaka i 500.000 Bošnjaka koji su, do prije svega 100-njak godina, bili zvaničan dio države Bosne. Ta zemlja i ti ljudi su preoteti od Bosne, razdijeljeni između Srbije i Crne Gore i niko iz Bosne i Hercegovine, nikada, taj teritorij i taj narod nije tražio nazad - makar kroz specijalne veze, poseban status, posebne ugovore, dodjeljivanje državljanstva svima, pravo na školovanje i sl.