Sandžak SSO projekat

Kao što to obično radim, najavljujem iduće korake u razvoju postojećih i novih projekata :slight_smile:

Kada sam pokazivao par projekata jednom svom prijatelju, počevši od SandžakMail-a, upitao me na sljedeći pokazani projekat (ne sjećam se je li bio Cafe Sandžak ili neki drugi) da li može da se automatski uloguje sa email nalogom koji je upravo napravio?

Hm… Ne. To (Single Sign On iliti skraćeno SSO) dolazi poslije :flushed: Za sada mora registracija na svaki pojedinačno…

Pa evo već je vrijeme da se polako radi i na tome, odnosno na tome se već radi.

Od skora, Cafe Sandžak (ovaj forum) je glavni SSO provajder za autorizaciju na magazinu i Sandžakpediji. Zašto baš Cafe Sandžak a ne SandžakMail? Pa zato što je lakše ljudima da se registruju ovdje preko Apple-a, Gmail-a, Facebook-a, Twitter-a. A onda lagano se uloguju i na magazin i na Sandžakpediju preko foruma.

E sad, sljedeći koraci su uvezivanje Sandžak Connect-a i SandžakMail-a. Zamislio sam da se Sandžak Connect opet vezuje preko foruma, a da SandžakMail bude forumov nadprovajder kao što su to trenutno Apple, Facebook, Twitter itd. :slight_smile:

Divanu se odavno isključivo pristupa preko Sandžak Edu i Sandžak Connect-a. Tako da mislim da nema smisla koristiti Divan takav kakav je, već kao nadogradnja Edu i Connect platforme. Ali ako bude potrebe, možemo i Divan iskoristiti da se može logovati preko Cafe Sandžaka. Edu platforma je kao ideja posebna stvar, i ne bih za sada uvezivao ni sa čim, mada možda ne bi bilo loše jednog dana kad zaživi povezati i sa forumom i SandžakMail-om.

Ako ste me dobro skontali, Cafe Sandžak postaje neka vrsta centralnog hub-a za sve ostale projekte, dok SandžakMail je veliki babo.

Da se vratim na SandžakMail kao nadprovajdera foruma. Kada uspijem da napravim glavni SSO, to će olakšati logovanje svih email korisnika na webmail i self-service platformi, kao i svih ostalih budućih SandžakMail stanara. Pod stanare mislim na sve organizacije koje odluče da se hostuju na SandžakMail. Kad kažem hostuju, mislim na komercijalnu upotrebu SandžakMail servisa koji hostuje email domen organizacije, ne sandzak.com.

Ako nekoga interesuje, ovo bih sve mogao da nacrtam negdje u Visio da se vidi tačno kako su uvezani, odnosno kako će biti uvezani svi projekti preko SSO :slight_smile:

3 Likes

Ovo sam htio da ti predložim sinoć il’ preksinoć ali zbog obaveza nisam stigao.

Morao sam da napravim SandžakMail zbog ogromnog broja mejlova koji su mi stizali svakodnevno sa kafea (magazin :joy:), pa sam sad na forum registrovan SandzakMailom, ali na njega pristupam samo laptopom.

Bilo bi dobro kad bi imao neki centralni interfejs na aplikaciji sa kojeg pristupaš svim tim projektima sa tog sandzakmejla. Na primjer, da se tokom registracije na aplikaciji automatski kreira @sandzak.com mejl, korisnik unese podatke i ime sa kojim zeli da se pojavi na forumu/connectu/edu/pediji, kasnije moze sa tog centraljog interfejsa da edituje profile na svim tim projektima.

Na primjer sad kad kliknem Projekti > Sandžak Mejl, baca me na neki default browser ili chrome sa kojeg ne mogu da se ulogujem i ne znam zašto :joy:

To je vjerovatno jer si kliknuo na “motrenje” Svaštare. Isključi to! Pođi u kategoriju Svaštara i klikni na ovu tačku i odaberi “Mutirano”.

12%20PM

To bi išlo jako teško s obzirom da na Cafe Sandžak može da se registruje automatski sa fejsbuka ili još gore sa Apple anonimnim mailom. A onda bi bilo jako teško resetovati lozinku kad se taj jednokratni email bacio u smeće. Puno problema da te glava zaboli ako neko zaboravi lozinku… Imam u planu ubaciti i reset preko SMS-a ali to će malo da sačeka…

To je ideja. S tim da je taj interfejs ovdje na forumu, i najvjerovatnije će biti potrebno malo više ljudi da se uključi oko razvoja. Na primjer, kada se prijaviš sada na Sandžakpediju, email adresa se ne linkuje (samo username) nego moraš da je ukucaš ručno na Sandžakpedijin interfejs ako želiš notifikacije. Ne mogu sve sam! Hajde bujrum pridruži se da razvijamo i programiramo zajedno! :smiley:

Ovo nisam dobro razumio… Želiš da ideš na mail.sandzak.com unutar aplikacije Cafe Sandžak? @EnForce je imao ideju da se svi projekti objedine u jedan app, ali to čak ni giganti poput Google i Facebook nisu uradili niti će vjerovatno uraditi. Prosto iz razloga što app postane bloat i veoma mali broj ljudi želi sve usluge na jednom mjestu. Fejsbuk je fejsbuk, instagram je instagram, whatsapp je whatsapp iako je sve to Meta :slight_smile:

Trenutno od usluga sandzak.com koristim mejl i forum, ali se na mejl ne mogu ulogovati putem gugl hroma, samo mi refrešuje onaj login interfejs.

Nisam mislio na objedinjavanje svih projekata na jednu aplikaciju, nego da bude linkovan mejl neđe na forumu i da to bude na vidnom mestu, bar je meni bilo teško od starta da udjem u štos đe je šta a koristim forume duži niz godina :laughing: (odvojiti podkategoriju projekti i zamijeniti im one ikonice da budu vidljive čim uđeš na aplikaciju npr.)

Da programiram nisam nešto stručan, da pomognem jesam horan koliko je to u mojoj mogućnosti i za koliko imam vremena trenutno. Javi se putem privatne poruke ili mejla :slightly_smiling_face:

Nije priča za ovu temu, ali baš me interesuje koji Chrome koristiš, na kom telefonu? Ili je u pitanju kompjuter? Mac ili Windows? Baš sam sada probao i sve funkcioniše. I mail.sandzak.com (za pozivnice, konfiguraciju uređaja, pozivnice) i webmail.sandzak.com (za pisanje i čitanje mailova)…

Probaću da nađem mjesta :slight_smile:

Nikad nije kasno da se počne :wink: Za sve prijedloge smo spremni da čujemo i usvojimo.

Evo za brata @Sedad i ikonica za webmail :smiley:

1 Like

Eto, sad prelistam forum, prelistam mejl sve u jednom potezu :smiley:

1 Like