Sistem za e-Peticije?

Da li je nama Bošnjacima potreban sistem za e-peticije (ili da koristimo tuđ??)? Vrti mi se ta ideja u glavi, pa razmišljam da implementiramo tako nešto?

Kako sam naišao na ovaj post, koji me je dodatno inspirisao i koji je podijeljen na zvaničnoj sandzak.com fb stranici, da li mislite da je dijeljenje ovakvog posta dovoljno da se čuje glas bošnjačkog naroda Bošnjačkim Nacionalnim Vijećima u Bosni, Sandžaku i ostalim dijelovima svijeta?


Na kraju, vrijedi li utrošiti rada i truda da se implementira ovakav sistem ili da odmah odustanem? :slight_smile:

3 Likes

Na temu dana Bošnjačkog jedinstva, mislim da nam nije potreban nikakav novi dan, pogotovo ne ako će se obilježavanje završiti kao komšijsko:

Nije nam potreban dan Bošnjačkog jedinstva, potreban nam je kontinuitet Bošnjačkog jedinstva gdje glavne institucije neće zaboraviti zabačene slojeve, a zabačeni slojevi neće zaboraciti vezu sa institucijama.

A sistem e-peticije naravno da hoćemo :sweat_smile:

3 Likes

Ne slažem se da se dijele besplatne zastavice od kesa, ali mislim da je nama Bošnjacima potreban dan kada ćemo podsjetiti našu braću bosance na primjer da i mi postojimo. I naravno jedan dan kada nećemo obilježavati isključivo dan naše tragedije, već dan veselja, ponosa i pobjede. Samo zato, a inače nam praznika ne fali nipošto.

1 Like

Zaboravih da kažem, ne znam da li si imao prilike a vjerujem da si vidio ili čuo, u Kataloniji ogroman broj stanovnika ima okačenu zastavu Katalonije na prozoru ili balkonu, i to svaki dan. Nema ulice gdje je nećeš vidjeti. O tome se radi, a ne o nekom vašaru.

Ovo za peticije čim nadjem način i malo izučim šta je potrebno odmah pravim :slight_smile:

1 Like

To nisu postigli danom katalonske svijesti, već kontinuitetom katalonske svijesti, jedam dan ništa neće promijeniti, kad bi svi koji bi da postoji takav dan okačili zastavu RBiH/Sandžaka da konstantno bude vidljiva, to bi bio puno veći korak od jednodnevnog “slavlja”.

1 Like

Ima nas koji to radimo svaki dan, u autu na retrovizoru na primjer :slight_smile:

Ali shvati da većina neće to da uradi ako neće komšija. Zato mora da se počne od nečega, pa makar to bio jedan dan u godini. Pa onda ljudi ostave tu na prozoru preko čitave godine.

Nego nebitno je to sad, i nije tema, ako uspijemo da napravimo sistem za peticije koji će BNV da prihvati, onda neka ljudi potpišu peticiju a BNV neka odluči.

Drugo treba da smislimo ko će i na koji način da filtrira peticije. Ne mislim da se napravi sistem koji može svako da pokrene i da se šeta sa spiskom, već da postoji grupa ljudi, kao na primjer mi ovdje, redovni članovi, koji će da odlučuju šta je prikladno da ode na adresu BNV-a.

A treće, pošto sam skoro siguran, BNV i nema pravilnik za peticije. Koliko potpisa bi bilo dovoljno da se peticija uzme u razmatranje? Kako doći do tog broja a da ne bude ni nizak a ni previše visok?

1 Like

E ovo je vec neki kostur. To je fazon,kako doci do tog broja. Tema za e-peticije i peticija ima i imace masa al i treba krenuti proracunato i osvajati komad po komad,teren po teren sa nekim malim stvarima.
Mislim zasto ne i sa nekim vecim,zvucnije stvari vise privlace paznju.

Mislim da je promocija te price najtezi dio posla.

Ja imam grubu ideju kako bi mogli doći do te cifre. Recimo, ako je potrebno 3000 potpisa da bi se usvojila peticija u Crnoj Gori, a Bošnjaka po posljednjem popisu ima nekih 9%, to znači da bi bilo sasvim u redu prikupiti 300 potpisa za BNV. Ili, ako u Crnoj Gori ima 20-25% muslimana, to znači da bi prema Islamskoj Zajednici u Crnoj Gori bilo potrebno nekih 600.

E sad, ostaje pitanje, kako napraviti univerzalni sistem za sve Bošnjake tako da bi mogao da funkcioniše scenario recimo ja iz Crne Gore budem inicijator peticije koja se odnosi na BNV u Bosni i Hercegovini? Je li malo 600 potpisa?

Nije da je nemoguće napraviti zasebni domen i bazu iste aplikacije za svaki BNV, ali ako postoji inicijativa iz Sjeverne Makedonije, a ljudi su tamo u strahu, zar ne bi bilo fer i pošteno da se zatraži pomoć (potpisi) iz Sandžaka? Tu se pokazuje moć i volja jednog naroda. A ja se ne bih igrao decentralizacije, već naprotiv. Svakako, dozvolio bih svakoj od organizacija da proksira svoj domen tipa peticije.bnv.org.rs na jedinstvenu aplikaciju/bazu.

Koncept. Može svako napraviti aplikaciju ali bitan je koncept koji će BNV/BANU/IZ i sve ostale institucije prihvatiti.

Bitno je da institucije prihvate ideju i koncept, a poslije inicijator neka traži način kako da promoviše svoju peticiju :slight_smile:

1 Like

Kad slusam nekad tvoje ideje @sila kao da prezentujes neke moje ideje,stavove,misljenja koje nikad nisam umio da sprovedem do kraja, nisam znao, mozda me bilo strah da nesto zapocnem i sl.
Nadam se da ces shvatiti kako treba ovo sto sam rekao, jer ovo sto sam ja napiso npr.narod treba da osjeti i prepozna kod nekog lidera koji ih prezentuje.

Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom.

Elem, kontam cjeli koncept e-peticija al kako to sve objelodaniti,ne znam,iskreno. Ocigledno je da ti poznajes teoriju,materiju i da si ti inicijator.
E sta je tebi konkretno sem podrske potrebno da ostvarimo zamisljeno?

Ovakav sistem je preko potreban. Npr.svakodnevno slusamo omalovazavanje,propagandu na vecini srpskih medija na racun Islama,Bosnjaka,Bosne,Srebrenice,zrtava, Allaha…I to me se moze stati na kraj. Ne znam da li je to nesto sto se resava tim putem al samo primjer jednog od problema…

1 Like

Zato si ovdje među prvim članovima i ostao. Znam da je teško artikulisati, većina naših lidera zamazuje oči narodu i narod se pita samo na dan kad su izbori. Poslije su kao ribe, ne možeš ih uhvatit :smiley: Zbog takve autokratije u demokratiji, jedini način su peticije. Da ne kažem protesti :blush: Onda dolazimo do toga da oni koji su sposobni tako nešto da naprave očekuju nešto zauzvrat, tj. pare. I onda se nađeš u neko doba dvadesetog vijeka kada i nešto da uradiš moraš da ideš od vrata do vrata i da skupljaš potpise da bi se čuo glas naroda. Ovako gledaj TV, ćuti i trpi naredne 4 godine, ili 6 godina, kako koja ustanova ili institucija, stranka… I kada nešto hoćeš sam da predložiš, ma pusti to sad, nije vrijeme, možemo i bez toga evo vidiš da radi i ovako… što je najgore, najčešće ne dobiješ baš nikakav odgovor. Sa peticijama, imaš javni dokaz protiv njih.

Ovo je forum, opušteno.

Stvar je vrlo jednostavna. Pošalje se email na sve relevantne adrese. Ovdje se ostavi pisani trag da svi znaju da je to urađeno i imaš dokaz protiv njih ako se ne odazovu :slight_smile: Svoj si emanet ispunio. Pa ako neće, onda hoće narod, ako neće narod onda IDEMO DALJEE! :smiley:

Nisam ja puno pametan. Ali potrošim vrijeme na izučavanje sistema jakih država i kako su to oni osmislili iščitavajući dokumentaciju, pravilnike, sistem itd. U narednom postu ću objasniti šta je sve potrebno.

Nisam ja zamislio da peticije idu ka ni jednoj drugoj instituciji ili ustanovi ili stranci osim isključivo naših. Da rješavamo mi naše probleme. To što slušamo u srpskim medijima ne možemo spriječiti osim tužbama, a onda dođeš do toga da je pravni sistem puko, i da ti tu samo uzaludno trošiš vrijeme. Opet, da rješavamo mi naše probleme, a kada ih riješimo imaćemo jaku inicijativu i jak pritisak na naše koji će onda bolje raditi svoj posao onda kada zagusti i kada bude pritisak naroda nesnošljiv. Ne isključujem mogućnost i da se pokrene peticija prema Pinku, ali ipak glas naroda nije jači od glasa naših predstavnika. Pa ako oni ćute, uputiti peticiju ka predstavnicima da se oglase, pa pozoveš medije itd itd.

1 Like

Dakle koje uslove mislim da treba ispuniti:

  • uspostaviti pravilnik o peticijama
  • uspostaviti komitet za peticije koji će razmatrati da li su kvalitetne, u skladu sa pravilnikom, kako pomoći da se artikuliše itd itd
  • uspostaviti administrativnu hijerarhiju u sistemu (sistem admin, moderator, recenzent)
  • uspostaviti komunikaciju sa relevantnim udruženjima koji bi nam pomogli oko bilo koje stručne pomoći: pravne, medijske, tehničke itd.
  • pozvati predstavnike relevantnih institucija da daju komentar na predloženi pravilnik kako bi ga što lakše formalno usvojili.
  • prethodno uspostaviti kontakt sa svim relevantnim institucijama koje su zadužene za stanje muslimana i bošnjaka na prostorima gdje žive bošnjaci
  • napraviti templejte za razloge za prevremeno odbijanje peticije u skladu sa pravilnikom o peticijama
  • razmotriti opciju da se zabrani iz kojih zemalja je zabranjeno potpisivanje peticije, odnosno razmotriti opciju iz kojih zemalja je dozvoljeno potpisivanje. Za sada bih ostavio sve otvoreno dok ne budemo imali prve zloupotrebe, ali ako neko ima ideju šta bi moglo odmah da se reaguje bujrum predložite. Ja nemam u glavi takav scenario još uvijek.
  • razmotriti druge opcije zabrana potpisivanja peticije, npr koliko potpisa je dozvoljeno sa jedne IP adrese u određenom periodu?
  • napraviti “teme” i “tagove” za lakše upravljanje peticijama od strane moderatora sistema za peticije. Npr #izbori, #dzuma, itd.
  • dizajnirati sajt tako da bude prikladan za svaku instituciju/ustanovu i ako usvoje sistem kao svoj, da imaju pravo prezentirati sistem na svom domenu kao svoj i naravno dati im pristup administrativnom dijelu kao moderator ili recenzent (ovisno kako to u konačnici bude osmišljeno). Ako je domen manjine.me, mogu usmjeriti svoj DNS sa poddomenom peticije.manjine.me.

Lično predlažem:

  • Da bude dovoljno 500 potpisa da institucija/ustanova/organizacija bude obavezna da da pisani odgovor na peticiju.
  • Da bude dovoljno 1000 potpisa da se predstavnik institucije na koju se odnosi peticija obaveže i odazove na javnu raspravu.
  • Zabraniti potpisivanje peticija tako da ne može potpisati isto ime/prezime/zemlja/poštanski fah
  • Zabraniti potpisivanje peticija sa iste IP adrese unutar jednog minuta, kako bi se preventivno reagovalo na više vrsta zloupotreba.
  • Obavezno potvrđivanje e-mail adrese prilikom potpisivanja peticije.
  • Preventivno zabraniti javno izlistavanje peticije dok pokretač peticije ne skupi prvih 5 potpisa. Poslije 5 potpisa peticija će se izlistati na sajtu.
  • Da se otvori novi podforum u okviru Cafe Sandžak foruma za pomoć ljudima kako da pokrenu peticiju i sve oko toga i ovoga :slight_smile:
  • Da se u tom podforumu otvore relevantne teme koje se tiču svega gore navedenog i da se započne rasprava dok se ne složimo da je to to.
  • Svi ostali predlozi su dobrodošli.
1 Like

Odlična ideja. Puna podrška. I sve pohvale na dosadašnji rad i trud. Aplikacije su Vam odlične. Svaka čast.

2 Likes

Dobrodoso @Salah.
Nadam se da ces uzeti ucesce u konverzacijama/raspravkama na teme i otvarati nove s obzirom da si posmatrac od
jan. 22, '20. :dove:

1 Like

Svako se uključuje prvi put na onu temu koja ga dotakne :smile:

Bujrum @Salah i hvala na strpljenju :blush:

2 Likes

Postavio sam novu temu koja se tiče pravilnika.

1 Like

Poslali smo email u ime članova foruma svim bošnjačkim organizacijama, odnosno organizacijama koje predstavljaju Bošnjake. Tu sam uključio Islamsku Zajednice i Bošnjačke organizacije (BNV i njima slična udruženja) Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, i Hrvatske. Političke partije su out.

3 Likes

Proslo je 20 dana.
Da li ima neki feedback?

Nažalost još ništa. :frowning:

Još jedna tema za peticije. No izgleda da mi više volimo po fejzbucima i tviterima da pljujemo, nego da konkretno nešto preduzmemo.

1 Like