Švajcarska (Zeneva) zabranila/ u procesu zabrane vjerske nošnje

https://www.aa.com.tr/ba/svijet/u-švicarskoj-na-referendumu-izglasana-zabrana-nošenja-burke-i-nikaba/2167851

Doista je ovo losa vijest zato sto svi znamo da ko god misli inostranstvo misli Njemačka, Austrija, Svajcarska, Luxemburg I u ove sve države se nalazi ne znam ni koliko naših ljudi koji žive i rade tamo. I to je inicijativa descinara Svajcarska stranke. Mada gledajući da u Svajcarskoj izuzetno mala većina žena koja nije ni 0.5% Muslianki koje nosi bilo Hidzab, Burku ili Niqab. Od 8.6 milliona stanovnika Svajcarska, Muslimani čine samo mali deo stanovništva dok ostalih 68% čine neka vrsta Hrišćanstva gde se dele na Rimsku Crkvu i Reformi ranu crkvu , 26% su ljudi bez ikakve afilijacije prema vjeri, poslije toga su Muslimani ili Islam sa 5%, Hinduisti sa 0.6%, Budisti sa 0.5% i Jevreji sa 0.2%. Eh sad gledajući na to ne mogu bas generalizovati jer je ovakav akt nacionalizma i religijskog vrijeđanja jer je 48% 1.3 milliona ljudi (STATISTIKA GLASANJA) bilo protiv glasanja ovog zakona ali nažalost većina sa 51% ili 1.4 milliona (kao što se u statistici) može vidjeti bilo za zabranu i nažalost je ovaj zakon usvojen posle glasanja 2.8 milliona ljudi koji su mogli na glasanje.

Sada doista ja ne mogu ništa generalizovati jer moguće da je u ovih 51% ta većina glasača samo to sto ima nacionalista u Svajcarskoj dok ostali su jako protiv njih. Sta vi mislite?

Edit : Svajcarska ima manje od 30 Muslimanki koje nose Niqab.

Edit 2: Jos informacija od strane građanke Berna tj. Svajcarskog građanina jer sam ja na stranici kojoj je ovo objavljeno tražio neko da mi objasni sta i kako ko je iz Svajcarske. Prevod našeg muhabeta (editovo sto sam bolje mogo nije bas nesto al haj) od prve slike pa na dole ide redosljed

1 Like

Čitam danima i gledam postove koje objavljuju prijateljice iz Švajcarske… Meni je djelovalo nerealno da se danas još uvijek o tome uopšte i raspravlja. Međutim, činjenica je da su to ljudi koji su još samo prije 50tak godina sve narode smatrali drugačije od njih - životinjama. Znamo kako su tretirali crnce, filipince… To je njihov nivo i domet u razumijevanju.
Ima dosta naših ljudi tamo, možda nisu praktični muslimani, ali nije da ne bi mogli nešto da pokrenu. Međutim ja mislim da naši nisu u stanju za takvo nešto. To jedino preko tih islamskih centara koji funkcionišu tamo, pa da se pridružimo. Ja ću vrlo rado stavit potpis, jer imam bar 5 prijateljica pod hidžabom koje žive tamo. Ali se bojim da neće ljudi htjet da se “zamjeraju” sa državom.