Treba mi savjet za upgrade Ryzen 3

Trenutno imam desktop ryzen 3 2200 G Vega 8 & 8gb DDR4. Prezadovoljan sam ryzenom sem sto su mi se apetiti malo povecali pa nisam siguran u kom smjeru da idem.Da li Ram I napajanje ? :grinning: Ili Graficka i napajanje ? :grinning: Ko se razumije nek pise

1 Like

Ti mi napisi sta hoces da unapredjujes i koliko mozes da alociras za jednu komponentu i ja cu ti veoma drago pomoci u odabiru.

1 Like

Preporučujem da postaviš kompletnu konfoguraciju pa da vidimo gde je usko grlo.

Npr ja sam skoro kupio novi monitor. Graficka podrzava 120hz, a monitor max 60. Znaci odabir je bio monitor od 120hz.

Uglavnom kad unapredjujes komponente a nemas veliki razlog, ides prvo od izvora. Znaci prvo maknes procesor sa produznog kabla ili kupis neki dobar. Pa onda dalje.

2 Likes

AsRock AM4 A320M-DGS
Ryzen 3 2200G Vega 8 4 jezgra procesor po 3,5GHz
2x4gb RAM DDR4 cruical
Napajanje neko jeftino 500W
Čisto zbog ove integrisane graficke koja moze samo 2Gb da uzme za VRam.
Zbog nekih igrica mislim da je najbolje resenje graficka i napajanje?
Ne znam…Do nekih 20000-30000din bih uložio.

Monitor 22’ Samsung 1920x1080 5ms 200cd VGA HDMI
To pise u spc.Ne znam vis nista :grinning:

Evo sad cu ti ja sve pomoci ovo su ti cene ovde u Srbiju.Maksimum cu se potrudit da ubacimo komponenti sto boljih. Ali eventualno u ovu cenu ti mogu ubaciti upgrade Procesora i Graficke i nista vise. Ovo dvoje je €242. Ostalo ti mora ostati. Ili ako imas jos malo barem nekih 60€ ovo Napajanje ti predlazem. Isplati se barem jos to promenit . Ostalo moze da ide. Napajanje ako pukne odnese sve komponente sa sobom. To ti predlazem. Dzaba ne mozes nista sa 250€ napraviti. Treba barem malo. Ili imas video od ovog Vladmira pa vidi kako on i sta radi. Nadam se da sam ti pomogao.

Procesor

Graficka

1 Like

Ne bih ja dirao procesor za sad. 4 ili 6 korova za igrice… hm… Graficka definitivno, mozda i neka bolja, RAM-a nije skup a nikad ga dosta. I neko dobro napajanje ako se uklapa u budzet. A ja bih procesor svakako ostavio da ide zajedno sa nekom boljom plocom nekad u buducnosti. Ne znam, sta mislis?

2 Likes

Tako je,sto bi menjo proces,ovaj proces jede zive ljude kako kida,napravljen 2017 godine.
Pitanje je samo sa ovom konfiguracijom da li je bolja opcija recimo za 30000 Ram I napajanje ili graficka i napajanje.
I ako imate vec ponudu za nesto od to dvoje,molim vas posebno za graficku vidite je li to kompatabilno sa plocom koju sam napiso.

Kao sto sam ti rekao, ja bih isao jedno po jedno. Probas prvo sa grafickom, pa onda RAM, pa napajanje. Ili napajanje pa RAM.

Za ovu graficku sto ti je preporucio @EnForce potrebno je da ti maticna ploca i napajanje podrzavaju:

  • 500 Watt or greater power supply (Recommended)
  • 1 x 8-pin Power Connector + 1 x 6-pin Power Connector
  • PCI Express® compliant motherboard with one x16 graphics slot

Koliko mogu da vidim u specifikacijama za tvoju plocu i napajanje trebalo bi da je kompatibilnost 99,99%. Za ovu drugu stavku otvori kuciste i proveri da li imas dovoljno konektora na to tvoje “neko jeftino napajanje”. Mada u svakom slucaju ti preporucujem pre nego sto kupis potvrdis sa prodavcem da ce biti kompatibilno da mu mozes vratiti komponentu ako nesto ne bude kako valja. Cisto da se ogradis od odgovornosti.

2 Likes

Aha pa dobro moze i tako onda a i da ti kazem . Sa ovim napajanjem moze sve pokrenuti pa i da mu ostane. Sve ukupno ne moze da mu trosi vise od 300-350W max a ovo je 80+ Bronze 500W napajanje koje sam ja naveo. Naravno moze da alocira pare za bolju graficku , ali evo ti solidnog kontra argumenta Bottleneck ce da se javi i to preko 10%, sve ispod 10% se ne smatra bottleneckom. I to sa ovom RX 580 8GB verzijom. A zamisli da alocirate jos para u GPU i uzmes neki bolji npr RX 590 8GB ili bilo koji drugi. U kratko to znaci da ce imati gore iskustvo u igranju modernih titlova igrica bilo ti AAA titlova ili drugih malo manje zahtevnih(Da ne racunamo igrice koje ja mogu na mojem smecu od PCa da pokrenem Intel Core2Duo E8600, GT 9500 512MB sa crklim grafickim kulerom i graficka mi se sad hladi pasivno a nemam racuna da je popravljam. Igre poput Just Cause 1, cela serija XCOM serijala. Saints Row 1-4, GTA SAN Andreas, Dishonored 1 itd. Poslusaj mene ako vec nemos da sastavis jos tih 60€ za ovo napajanje onda skupljaj jos malo pa i kvalitetnije komponente uzmi . Ja ti ovo saavetujem ko sto bi ja uradio da sam na tvom mestu.

1 Like

Iskreno da vam kazem,trenutno sam odusto od kupovine komponenti,jer to sto meni treba prevazilazi moj trenutni budzet.
Al Hvala u svakom slucaju na odvojenom vremenu I trudu da pomognete sa savetima :slightly_smiling_face::v:

1 Like

Pa dobro niko te ne tera da to sutra odmah uradis :slight_smile: Svakako nesto novo naucimo svi ovde a mozda nekom drugom saveti budu od koristi :wink:

1 Like

Ma uvjek pitaj ja sam uvek voljan da pomognem nekom da ne napravi neku gresku u kupovini jer znam ja dobro napravio sam ja greski u proslosti koje su me kostale novca. Uzivaj i pitaj slobodno bilo ovde bilo u privatne poruke rado odgovaram jer svaki dan udjem na forum.

1 Like