Zarobljena država?

Evo čitam jednu knjigu u kojoj čovjek Amerikanac opisuje koja je procedura za otvaranje bankovnog računa u Bosni, pa sam preveo doslovce:

Trebao sam poći ‘ovdje’ da ovo ovjerim, i ‘tamo’ da ovo pečatiram i onda sam morao da potražim preporučeno pismo iz banke koje sam trebao da prevedem, i za ovaj drugi dokument da uzmem apostil, i onda kopiju mog pasoša prevedem na Bosanski jezik. Tako da mi je trebao još poljubac od sveštenika, potpisan, ovjeren i poslat u stilu Stivi Vondera.

Kaže dalje:

Iznenađujuće, svi ovi zahtjevi su došli od strane Centralne Banke - a ne od samih banaka. Izgleda Bosna želi da i dalje bude bez prebijene pare i u užasnom stanju. U regiji koja mi se dopada, to se ne zove uspješnom pričom. U Srbiji, u drugu ruku, Centralna Banka vam omogućava da otvorite bankovni račun, ali su banke same po sebi teške. U obližnjoj Crnoj Gori imaju drugačije ponašanje i daju svakome na znanje da Centralna Banka ne postavlja nikakve uslove, da su kapitalisti, i da žele vaš novac.

I da ne ostane na Crnoj Gori kao uber državi kaže u nastavku:

Ograničavanja mogu biti i na ličnoj procjeni zaposlenog u banci. Na primjer, kada sam pokušao koristiti neamerički pasoš da otvorim račun u Crnoj Gori, rekli su mi “Ne znamo gdje se nalazi ova zemlja, imate li neki drugi?” Kada sam otišao u drugu filijalu iste banke preko puta, bilo je sve u redu.

Da li mislite da nas isključivo političari i birokratija zarobljavaju i drže nas podalje od stranih investicija, ili mi takođe svjesno ili nesvjesno učestvujemo u tome?

2 Likes

Mislim da to funkcionise na sljedeci nacin:

Kada fizickom licu pristize novac iz inostranstva preko WU ili njegovog/njenog bankovnog racuna, velika kolicina novca se gomila toj banci iliti drzavi.

Ukoliko bismo imali neke statisticke podatke koji bi nam kazali prosjecno koliko je clanova jedne porodice (ili jedne od deset porodica, lupam) u inostranstvu i pogledamo kretanje tog novca (tj. koliko cesto salju novac maticnoj drzavi) tek bi se vidjelo koliko drzava zaradjuje.

U Crnoj Gori imali smo jednu banku koja je clanica OTP grupe (CKB).
Skoro je otvorena i Podgoricka banka, koja je takodje clanica OTP grupe.

Igrom slucaja, razgovarala sam sa jednom gospodjom koja radi u Podgorickoj banci i ona mi je kazala da ce negdje u septembru CKB i Podgoricka banka postati jedna.

Nisam matematicarka, ali mogu da zamislim racune i racune, novce i pare, koji ce se sliti u jedan kos.

1 Like

Pa to je poenta. Ali ako drzava, institucije, banke, ili ljudi otežavaju priliv tog novca sa ovakvim ili onakvim uslovima (tipa “treba ti još ovaj papir” - zvuči poznato??), kao što sam naveo gore, onda stranci odnosno strani investitori baš i nemaju povjerenja u državu, intitucije, i ljude. Šta se dešava, ljudi idu tamo gdje ih tretiraju bolje. Na primjer u Rumuniju, gdje je čovjek opisao otvaranje bankovnog računa bukvalno u 5 minuta bez ikakvih problema.