Zašto je nešto seljački?

U razlicitosti. Govorim o ljudima sa sela i ljudima iz grada, posto se cesto poistovecuje seljak i seljacina, a to nije isto. Seljacina ima i medju ljudima rodjenim u sred grada.

1 Like

U razlicitosti. Saglasna :woman_genie:

Ja bih reko da je ovo vecita borba carsijasa i dosljaka.
Ima dobrih ljudi i kod jednih i kod drugih.
Al sigurno je da se dosljak nicim izazvan uvijek pronadje i uvijek odreaguje po automatizmu protiv carsijasa sto potvrdjuje da je vrlo svestan o cemu se prica.
Nazalost carsijasi su ugrozeni odavno na svakom mogucem polju al to se ne moze dokaziti,priblizit nikom drugom do istomisljenicima carsijasima.
Jedno je sigurno ova borba vecita nije kost poceh pricu,vrlo je izvesna.
Pobedice dosljaci jer ih ima vise,jer njih niko ni u jednu neispravnost ne moze ubediti,jednostavno to je takav gen i to je to.
Izvinite ako uvrijedih koga sa ovim dosljaci.Dosljaci su svakako zakljucili da su oni veci i stariji carsijasi od bilo kog drugog.

3 Likes

Pa evo da se ja malo iznajsnim i da dam primjer koji znam. Covek dosljak iz Gusinja ili Grabovice tacno ne znam, koji je imao gore ovce pa je cuvao je seljak sa sela koji je tamo rodjen eh sada on je dosao tu u grad i sagradio kucu ali on nije carsijas i ako je otisao u inostranstvo, pa i da je ostao za stalno osim sto tu ima kucu i dolazi privremeno kao svaki covjek sa sela iz Sandzaka koji zivi u inostranstvu, nikad ni ne bi bio carsijas vec dosljak kako kaza @GlasSaTromedje zato sto po muhabetu i uopste cinjenju stvari i porodicnih tradicija ce se naci neka razlika koja odvaja carsijasa i dosljaka tako da njihov argument da su oni stariji i pravi carsijasi pada u vodu kada uporedis to pa cak i kad nadjes slicnosti ima ih ali izvresene malo drugacije. Naravno ima dobrih ljudi sa obe strane ali je to malo teze da shvati drugoj strani jer evo pa bas svi sto dolaze sa sela oni ne dolaze niti u Varos,niti u Bijelo Polje,Sjenicu,Tutin i ostale gradove Sandzaka osim u Novim Pazar koji je eto da kazemo “glavni grad svih gradova” cak i ako je to samo najveci grad u Sandzaku, jer se ovde sva dogadjanja desavaju. Uporedimo ovo sa inostranstvom npr neko moze da zivi u Melzinger koji se nalazi u vrh Nemacke i blizu Hamburga u koji naravno zivot je mirniji jer je to selo ali sredjeno po Nemackom rezimu dok npr neko ko zivi u Essen koji je u centru Nemacke i blizi je gradovima i urbanim delovima kao Frankfurt,Sttutgard,Offenbach i sl. i sam je Essen urban , sigurno su drugacija razmisljanja ovog gradskog coveka i onog sa sela sada ne bi mogao da poredim njih dvoje jer licno ne znam njihovu idelogiju ali slicnu pricu sigurno prica.

Nemojte zamerit ili naljutit ali licno mislim tako .

1 Like

Samo se ne bih slozio sa ovom konstataciom da samo dolaze u Novi Pazar.
Dolaze u svaku carsiju i to jeokej proces,normalan.
Samo nije okej da dolazis u “neciju avliju” i serviras svoja pravila na nepristojan,nepisemen i neargumentovan nacin.
Jer mnogi ne znaju dje je “avlija” ovog s novim pravilima a ne sta drugo.
Mada sam ja odavno presto da se zalazem,borim,suprostavljam.
Kao sto rekoh vise ih ima i tu dobrih ljudi,imaju ko i svi dobrih i losih osobina,pokusavo sam da im priblizim da shvate neke stvare,al nije moguce,kao sto rekoh jednostavno to je takva genetika koja ce kostati sve i to je to.

2 Likes

Pa da tako sam frazirao ali eto zaboravio se naglasiti da ne omalovazavam druge gradove Sandžaka ali samo kažem da je eto je takva situacija. Isto ko napisah nemojte mi sta zamerit mislim samo iz dobre namere.

1 Like

Samo poređenja radi, zamislimo da jedno čaršijsko dijete koje ni mrava viđelo nije, ode na selo i počne da histeriše jer je vidjelo kravu, miša, žabu… i da neko zbog toga kaže “e što mi ide na živce, prenemaže se!”
Normalno je da svako ponese dio sebe i svojih navika gdje god krene.
Čaršijski običaji: konkretno što se Pazara tiče, nigdje nisam vidjela da ljudi toliko robuju tome šta će čaršija reć. Seljaci za razliku od toga, žive slobodnije, i vjerovatno im je poslije teško da uđu u taj kalup koji nameće čaršija. Nego, ne pokazuje se samo otpor prema seljacima, nego i prema građanima drugih gradova, npr Tutinac je u Pazaru uvijek predmet ismijavanja, Pazarac u Sjenici itd.
Slažem se sa @GlasSaTromedje, nije tačno da dolaze samo u Pazar. Južni dio Sandžaka uglavnom ide prema Podgorici i primorju, prije nego Pazaru, baš iz tog razloga što se mentalitetom više tamo uklapaju.

1 Like