Zašto je nešto seljački?

U današnje vreme i u društvu imamo različite zaključke za sve.
Ako neko sluša Hakalu, Mila Kitića - Folk, narodnu muziku on je okarakterisan kao seljak, a neko ko sluša Metallicu, Red Hot Chilly Peppers :hot_pepper: se smatra da je cool!
Ako neko nosi majicu sa natpisom Lewis - smatra se da je out! A ako neko nosi majicu classic, bez ikakvog natpisa je cool!

Ima još dosta primera, ali o čemu se ovdje radi?

Posedovati odredjeni ličnini kvalitet, jako je bitno i bićeš cool. Šta drugi misle - briga te! :smiley:

2 Likes

Pa eto vec si odgovorio na temu sa prvim primerom.Ti koji slusaju Mila Kitica isto ga i oponasaju I u svakodnevnim situacijama.Njihov vokabular je jako jednostavan,zivotne vrijednosti iskrivljene,bez trunka ikakve kreacije funkcionisace I gaziti svacije drugo mislienje koje ne moze ni razumjeti.Al nazalost zivimo u jednoj nemancipovanoj masi tako da pojedinici stopljeni u istu ne mogu ni doci do izrazaja jer bivaju zgazeni jer su drugacij.
Mogo bih do sutra…:v:

3 Likes

Bas tako. I da ti ozb kazem ko slusa Metalicu taj ima sanse da se cipuje(prepostavljam da znate sta ovo znaci, ako ne potrazite na net da ne objasnjavam sad), posebno Slipknot ko slusa ta se ne cipuje ta se raskiva od cipovanja, mada ima onih i sto to ne rade al zato ponasanje je urnebes. Ja npr slusam stare Pesme Linkin Parka , Evanescence , Bring me to life se jedino mogu sad sjetit sto se smatra Rock muzikom, ali ja Rock ne slusam uopste, znam i stranih i nasih Rok pesama isto sta slusam Stari Hiphop i stare pesme nase i strane, Hiphop i to nesto na foru Dubioza Kolektiv , Who See i tako pa slusam i Elektro i EDM al to retko vecinom ako mi se neka svidi pesma ali vecinu koje ja slusam su starije poput Monster od Meg i Dia sto je Rok isto. Pa isto po nekad slusam ove danasnje ako mi se svidi ne mislim na ove Mumble Rap nego npr meni se vise pesama svidi na Eurovision ili Eurosong nego ovako. Dovoljno piso do sutra bi mogo pisat haha

3 Likes

E upravo to.Svako ko prati bilo kakav zvuk sto je kvalitetan nece ostati uskracen bilo kakvog usavrsavnja.Kad kazem usavrsavanje,pre svega mislim na pismenost jer je I to nazalost danas Veliki pojam pa onda tek obrazovanje a u opste da ne pricam o jezicima. Izostavimo Njeemacki i veliku seobu.

3 Likes

Većina je počela da oponaša Jala Brata i Bubu Corelli… kakva je to muzika? Glas autotune, pola riječi ne razumiješ, treba ti lyrics da bi znao o čemu pjeva. To je sad in. To diktira, i uvek će tako biti, a manjina koja to i ne voli da sluša nikad neće biti cool.

Ljudi koji vole pogrešne vrijednosti, jesu li krivi za taj način vrednovanja?

Štreber je out, osoba koja je željna znanja, što ne mora da znači da je osoba zatucana za razgovor i druženje.

2 Likes

Pogrešno je bilo šta nazivati seljačkim. Ako se već nešto naziva In onda suprotno od toga treba biti Out, a ne seljačko. Ili primitivno bi bilo sasvim ok. Jer može neko biti iz sred čaršije ali biti primitivan.
Da li je sva ta muzika došla sa sela? Lepa Brena ne pripada rok ili metal pravcu, ali su je rado slušali svi. Mile Kitić, Bora Drljača i ostali propaliteti su samo to - propaliteti koji udovoljavaju masi. Istoj onoj masi koja prati Farmu, Zadrugu i ostale primitivne stvari. Ali kod nas je jednostavno to toliko ustaljen termin da baš ponekad zvuči idiotski. Seljacima se nazivaju svi ljudi koji se ponašaju bahato, slušaju trash muziku, oblače se kičasto itd. A ne treba, jer ljudi sa sela su ugalvnom tihi, divni, i nerijetko jako inteligentni ljudi.

Krivi su mediji a i direktno I roditelji od istih pojedinaca,jer su obicno oni koji serviraju na pocetku jos djeci pogresno okruzenje.Vise je nego ocigledno da je veciniski drzava seljacka (ne govorim o seljacima koji rade poljoprivredu jer u sredjenim drzavama oni su najbogatiji) ,govorim o masi nabrojanoj na pocetku otvorene teme. Ti likovi samo gaze i unistsvaju sve ispravno i ne znam kako stati tome na kraj jer svo smece u svakom pogledu je sa njima doslo.I vise sam nego siguran da se sistemski sve radi.Posebno pojedini djelovi gradova i pojedine porodice.
Da zakljucim,mnogo toga je seljacki a kako se boriti protiv svega toga ne znam jer sve vise je onih sto se prikljanjaju toj neispravnoj masi koja namece “ispravno”.

2 Likes

U Novom Pazaru (ne znam kako je u drugim gradovima Sandžaka) seljakom se nazivaju čak i oni novopazarci koji ne žive u samom centru. Npr. Hadžet, Lug, Selakovac i druga naselja. Ja sam sretala ljude iz Ribarića (sela blizu Novog Pazara) koji slušaju urbaniju muziku nego neki koji su studirali umetnost Iz sred Pazara. Isto tako mislim da je nekom i ta metal muzika odvratna, mračna, pa često ti ljudi koji je slušaju budu obeleženi kao narkomani, ludaci i tome slično.
Tako da taj termin “seljački” je ponižavanje više nego neka odrednica. Slušala sam devojku kako bez imalo suzdržavanja govori koleginici “kako ti sa Hadžeta ufatila čaršijskog momka” aludirajući na to da čaršijski momci pripadaju samo čaršijskim devojkama :joy: kao da su druga vrsta, a ne da smo ljudi svi…
Nekada je narodna muzika bila gradska muzika, rep muzika bila umetnost, sad više ništa nije umetnost čini mi se.

Pa Sta je tu cudno.To je svudje tako.Neko koje stacioniran cjeli zivot u najstarijim djelovima grada ima odredjeno ponasanje,da kazem karakter.Oni koji zive oko tih djelova vazda su se trpali dje treba i ne treba ne bi li pokupili koju foru I fazonu carsijasa.Mada nemoguce je vise pricati na ovakve teme,carsijasa i onih koji kontaju pricu je vrlo malo,Sad carsijske price I teme nema covek kome ni da servira,ne moze ni shvacen biti jer nema ko da cuje ko razumije.

1 Like

Po tebi je, dakle, normalno da nekoga nazoveš seljakom, samo zato što nije čaršijaner? I normalno ti je ovo što @McKennitt spominje, da se miješanje između ne prihvata?
Meni to baš ni malo nije cool.

@dze_mama ocigledno nisi nikad upoznala prijepoljskog seljaka :laughing: da ti mozak natekne

2 Likes

Očigledno nisam :grin: po tvom stavu bih rekla da je bolje i da ne upoznajem.
Ljudi, ja samo kažem da primitivizam nije karakteristika samo seljaka. Ima mnogo čaršijanera koji su primitivni.

Ne kazem ja da je normalno,al da se razlika vidi,vidi se.Ne kazem da se ne treba mjesati.Ne kazem da su ljudi koji nisu carsijasi losi ljudi.Ali tvrdim da vecina onih kojih su skoro dotakli carsiju nervira drvo Pa ga posjece da ga ne asocira na sumu iz koje dolazi a ne carsijasi koje kad vidi podsjete ga komplekse koje ima.
Opet da se ogradim,ne kazem da su losi ljudi Ali vecina gazi i grabi I To na najgori moguci nacin bez truna sramote.
Tema je duboka,I nisam siguran koliko ovako tekst forma moze pribliziti ono sto zelim reci.

2 Likes

Ima tu istine sto kažeš, ali sad dajem ovako. Gradski čovek tj pravi čarsijski je veoma uljudan i uvidjajan većinom to su starosjedioci Pazara (poput moje porodice, jer su se ovde naselili prije 140+ Godina) ali naravno ima i loših ali mali je procenat , i uz svo poštovanje i nemam nameru nikoga vredjat jer ja imam dosta drugova i drugarica koji su iz seoskih naselja, ali nikad se ne mogu složiti čarsijski momak dobar uljudan i devojka iz seljačke porodice(mislim na ponašanje i kulturu ne na poljoprivredu) zato što su običaji drugi i razlikuju se, Jedan je Bajrakovanje. To je po Istoriji tipično poreklo i ostalo kao obeležje malih sela za vrijeme Osmanskog carstva , što ne kažem da se ne treba pokazivati Sandžacka zastava, treba naravno ali ima jos razlika ovo je samo jedan možete naći u knjiga napisani od pravih Pazaraca razliku kultura.

1 Like

Ne radi se o tome je li neko došao sa sela prije 20 godina ili ti je porodica begovska. Radi se o karakternoj osobini. Ima ljudi sa sela koji su daleko emancipovaniji nego oni što su odrasli u metropoli. Problem je u kompleksima i jednih i drugih.

Ovi sa sela mogu biti iskompleksirani jer ih građanština stalno provocira, pa pokleknu, a ovi mogu biti veći seljaci od ovih sa sela zbog kompleksa jer ovi sa sela možda budu jako uljudniji, i poštovaniji, i obrazovaniji od ovih što su iz grada.

Međutim, kompleksi seljaka mogu biti jako neukusni ljudima iz grada i dolaze do izražaja. To su uglavnom primitivniji vidovi kompleksa. Tako da ja ne bih vrijeđao seljake, iako koristim tu riječ jako često, isto kao i “ciganin” i slično da bih opisao nečije nedolično ili iskompleksirano ponašanje.

3 Likes

Žabokondo Zbori : Primitivizam je plod nemogućnosti prožimanja i ostvarivanja tj.Palanački Sindrom. Sve ostalo je dolivanje ulja na vatru !

3 Likes

Primitivizam je samo jedan od vidova seljakluka. Eto da dodam malo ulja.

2 Likes

Znate kako kazu…jedno je seljak a drugo je seljacina. :crazy_face:

4 Likes

E vala baš. A seljačina su nam pune čaršije. Umišljenost je gora od biti seljak (neko ko se rodio na selu). Joj što mi ide na živce ova priča kako se razlikujemo i kako drugačije navike imamo… Pa zat nije u tome bogatstvo?

Poenta je da je bogatstvo u čemu?