Dobri ili diskutabilni zakoni u Afganistanu

Voleo bih da diskutujem ovo malo sa vama da cujem vase misljenje.

Ja iskreno mislim da ima ovde validnih poenti ali prvo da kazem da ja licno smatram da oni hoce da namecu Islam silom, sto ja iskreno mislim slusajuci reputabilne Imame je veoma pogresno i nije u kodeksu Islama. Svako prisiljavanje ili implementacija necega silom u ime Islama je zabranjeno. Oni nisu cisti 100% i ne podrzavam ih ja jer do sada su samo zle stvari radili. Te nejse hajde da vidimo .

  1. Zakon protiv opojnih biljaka(marihuana,kokain, Kannabis itd) ali treba da se napravi jedan izuzetak, medicinski Kannabis koji leci bas neka od oboljenja. Ovo je validan zakon jer koriscenje opojnih billjaka u svrhe konzumacije steti organizmu isto kako i cigarete stete organizmu pa evo da kazemo cak i Shisha(Nargila).

  2. Drugi je takodje validan ali sada imajuci u obzir ko vodi Šerijatski zakon ovo je diskutabilan zakon , ne znamo da li se pravi Šerijat sprovoditi ili neka njihova verzija tj devijacija.

  3. Koliko sam ja shvatio 3 zakon je da nema crne magije , dobro takodje validan zakon, ne vidim kao sto bi rekli caku u ovom zakonu, ako sam lose interpretirao onda neka me neko ispravi.

  4. Iskreno 4 zakon kada bi se aplikovalo svugdje na svijetu mnogo bi stvari bile . Sprecavanje neceg neljudskog prvo , 2 da svakako nasilje prema muskom ili zenskom treba biti kaznjeno, sada smrcu ja mislim da je to malo previse , treba jaka zatvorska kazna gde ce njega toliko nauciti pameti da mu vise misao kroz mozak ne prodje i da ne pomisli na to, veoma humaniji nacin ,sada iskreno ne bih znao. A za ovaj prvi treba da kazna bude da ih duboko duboko isprave i vrate na pravi put,mada ni receno nije 100% lose (znate moj stav prema njima).

  5. Ovaj 5 me malo buni i zato sam kazao kao prije da u Islamu ne smije nista biti prisilno. Sada mi na forumu imamo zenskih clanova koje su pokrivene (ne ulazimo u to zasto to je licna stvar) Jer mislim da prisiljavanjem zena da nose Hidzab je protiv Islama koliko ja znam slusajuci reputabilne i istinite Imame bilo u Sandzaku,Bosni i u svijetu. Hidzab kao i Jilab,Burqa i Niqab treba da budu personalne stvari koja jedna zena samovoljno odluci bez icijeg pritiska, jer iskreno sad ne mozes ti meriti njenu velicini Imana i vjeronosti ka Allahu dz.s samo zato sto ne nosi ili nosi Hidzab. Savetovanje je naravno dozvoljeno.

  6. Zadnji je veoma dobar i razumljiv, ali eto da kazem sa Ekonomske strane , ja sam zavrsio srednju Ekonomsku skolu i van skole naucio da Banka ta koja to radi mora da daje kamatu jer od toga Banka zaradjuje i dobija kapital kao i od drugih usluga kao odrzavanje racuna i sl.(to je vecinom poneke koliko ja znam) , mada kada su kao neke bezkamatne Banke kao primjer u Pazaru Halk-Bank one moraju naci neki drugi izvor Kapital kao naprimjer sponzori i sl.

Ugl solidni zakoni ali da li se aplikovanje istih biti stvarno izvrseno u najpravilnijem obliku to ne znam. Sta vi mislite?

Zakon više nije zakon ako se ne primjeni silom, ako se ne sprovede onda je on beskoristan i koristi kao preporuka. U islamu se itetako zakon primjenjuje, a to najbolje možemo vidjeti iz primjera ashaba i poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Oni nisu pitali mušrike, kršćane i jevreje da li žele šerijat pa da im oni kažu da ne žele i da ashabi na kraju ne uspostave to, ne to bi bilo suludo. Nema prisile u vjeri ali je otklanjanje zla obaveza, pa je time šerijat stroga obaveza primjenjivati, shodno onima koliko to mogu.
A što se tiče petog komentara na zakone moj ti je savjet kao čovjek koji je sklon greškama da ne daješ sopstvena mišljenja jer ako je Allah odredio da se određeni kazni smrtnom kaznom zbog tog i tog čina onda to i jeste najbolje rješenje. U suprotnom ako kažemo da je bolje ono što mi predlažemo od onog što je Allah naredio to bi nas onda izvelo iz vjere.

https://sunnah.com/abudawud:4463

4 Likes

Juče sam htjela da započnem temu, ali mi se ne dade. Hvala @EnForce što si započeo temu, jer se uključio čitav svijet u raspravu.
Prvo želim da kažem da ako će, kako su najavili, uvesti šerijat, ja skidam kapu i podržavam. Da Bog da da jednog dana i kod nas zavlada. Ne vidim ništa loše u smrtnim kaznama za one koji ih zaslužuju. Vidimo i sami iz našeg hala i jada šta se dešava kad se zločinima ne pridaje važnost. Ne vidim ništa loše ni u zakonu o hidžabu. Svaka zemlja ima pravo da štiti svoje žene na najbolji način, a oni znajući svoj narod najbolje, znaju i da je za ženu u Afganistanu jedino pod hidžabom sigurno. Treba razmišljat i o tome, tamo se žena u društvu nije pojavljivala nikako, sad zamislimo da se odjednom pojave, i jos bez hidžaba. Samo da ako Bog da bude pravi šerijat, i ne brinem se ja.
Sad da prokomentarišem ono što naše ljude zabrinjqva a to je zašto toliko ljudi bježi. Zamislimo da šerijat zavlada u Sandžaku ili Bosni, ko bi sve bježao odatle? Kriminalci, homoseksualci, prostitutke i svi izdajnici Islama i šerijata. U Afganistanu odavno vlada nemoral, homoseksualizam, a da ne pričamo o opojnim sredstvima. Tako da meni uopšte nije čudno što bježe. Nešto što je mene paralizovalo prije neki dan je saznanje o tradiciji zvanoj “basha bazi” ili dječak koji igra, gdje se dječaci oblače kao žene i plešu muškarcima na tajnim sijelima, i nerijetko budu seksualno iskorištavani. Pokušala sam da odgledam dokumentarac o tome na youtube, ali mi se malo smučilo. Smrtne kazne su nekad jedina opcija.

2 Likes

Interesantan video na temu:

1 Like

Ne bih ja rekao da su svi koji beze iz Avganistana trenutno, prostututke, homoseksualci, kriminalci i slicno… ta retorika je vrlo opasna… i lici na retoriku konzervativnih desnicarskih partija… :wink: Videli su ljudi sta dolazi, pa beze i spasvaju svoju glavu i svoje porodice, sto je sasvim normalna reakcija… Uostalom i sami smo imali priliku da tokom devedesetih “okusimo” kako je to kada se bezi pred naletom granata, metaka, pusaka i sl… Gde god ima rata ima i izbeglica.

A sto se tice seriatskog zakona u Avganistanu… da je vecina stanovnistava za primenu seriatskog zakona ne bi ni izbijao gradjanski rat na prvom mestu… MIslim da je avganistansko drustvo duboko podeljeno po tom pitanju i da odgovor na ovu temu nije tako jednstavan…

Uostalom u Avganistanu zivi vise naroda/nacionalnih manjina i nisu svi za seriat i primenjivanje istog… Po mom misljenju: federalizacija, pa izbori… pa ko hoce seriat nek izglasa, a ko nece… nek zivi slobodno :slight_smile:

Od činjenica je najlakše bježati i upirati prstom u onoga ko ih iznosi nazivajući ga “desničarskom” strujom. A činjenica je da koga god je bilo strah od talibana sprovođenja šerijata, pobjegao je.
Rat je bio i dok je Amerika bila tu, pa nisu u ovolikom broju bježali. Upoređuješ ratove na našim prostorima sa nečim drugim. Ja sam fino postavila upitnik: šta bi se desilo da u Sandžaku zavlada šerijat?
A osim medijske hajke koja se digla protiv talibana, nema osnovanih dokaza da su nasilni. Kruže fotografije i snimci iz davnih godina, sve se lako danas provjeri.
U Afganistanu, kao i svuda u svijetu, žive ljudi različitih opredjeljenja, prije svega islamskih učenja, koji sam pojam šerijata drugačije tumače. I nije u svakom dijelu Afganistana isto, to je u videu novinarka naglasila.
Očekivati da se u jednoj zemlji koja je 20 godina bila pod Amerikom, prije toga pod Rusijom, itd. odjednom desi neka demokratija i ružičasti svijet u kome svi žive sjajno i bajno - je previše bajkovito. Kad te neko decenijama gazi, omalovažava ti vjeru, način života, ubija pod izgovorom da si terorista da bi mogao da ti uzima sva bogatstva i vrijednosti iz zemlje, nameće striktno i samo svoje kao prihvatljivo - neminovno dovodi do ovoga.
Neka su došli. Afganistanom, kao i svakom zemljom btw, treba da vladaju ljudi koji pripadaju tom narodu.
Sandžakom pravi Sandžaklije na primjer, ne neki potureni, nametnuti elementi ko zna odakle.

1 Like

Da imas pravo, ali nemoj me pogresno shvatit nesto sve je kako se implementira i imas pravo ponekad je potrebno ali sam ja mislio da se nasilje ne koristi kao jedini nacin implementiranja zakona ili necega drugog, mislim koliko god kazemo Ratovi su u vjecini losi i neduzan narod strada a i oni koji se bore za svoje strane, koliko smo vidjeli u danasnje vrijeme se moze bez mnogo krvopolica postici neki pozitivan rezultat. Astagfirullah da ja nesto pricam ili zagovaram protiv Islama pa ja bi bio veci Kjafir nego neki pagani i slicni njima.

Da slazemo se vecinu sa tobom. Meni naprimjer je lijep odnos kako se Turska odnosi sa zivotom Muslimana i Ne-Muslimana, da jos uvijek stvari da se popravi ali iskreno tamo je ono ko sto svi znamo postavljeno ako hoces biti veoma odan svojoj vjeri mozes lagano bez mnogo smetnji bio to neki nas brat ili sestra, a ako si malo kao naprimjer nas narod u Sandzak ono klanjas ponekad dnevne namaze kao primjer Jaciju , ali klanjas Dzumu stalno(svi treba da idemo ka tome da smo dobri vjernici ali eto svako svojim tempom) ono mozes i tako lijepo zivet eh sad zivotni standard plate i to je drugi aspekt zivota koji jeste povezan sa ovim ali je odvojen tako receno.

Eh da, pa znas moje misljenje je ovako , niti su 100% cisti zbog mogucnosti i stvari koje su radili u proslosti ali nisu ni 100% krivi takodje tako da ne znam kako bi ih raspodelio. Isto kao sto sam kazao u prvom postu. Recimo Maldivi svi ih znamo kao mjesto gde su lukuzni odmori , gde su one luksuzne vile i oni ko rezervati kucice male a luksuzne(ove godine se pravi jos jedna vila u Maldivima veoma skupa , najverovatnije za Turiste sa dubokim i srednje dubokim dzepom) jer njima je to dosta velikik procenat GDPa , taj turizam im je bas znacajan zato sto su oni mala zemlja sa ne bas puno agrikulture i ostalih stvari koje manjkaju , ali eto sa druge strane oni imaju zakon ko sto svi znao pa evo da kazem za one koji ne znaju da drzavljastvo ne moze uzeti Ne-Musliman zato sto vlada šerijat tamo, i da drzavljanstvo mogu uzeti samo Muslimani i da Ne-Muslimani mogu da budu druge vjere ali ne smiju da to javno iskazuju. Sistem je malo strozi neko u Dubai recimo. Tamo je slicno ali opet totalno drugi zakon dobijanja drzavljanstva i sve ostalo. Mozete sami da uvidite koje su razlike izmedju ove 2 drzave.

Jaka izjava… ajde to reci avganistanskoj porodici koja je izgubila 2 dece od ruke “ne toliko nasilnih” talibana. Jesi li pricala uopste sa nekim ko je pobegao iz avganistana, 2000-tih? Samo ti mogu reci da kao sto nas mnogo boli kada nam pomenu Srebrnicu, i njih mnogo boli kada pomenes zivot pod rezimom talibana 90-ih i 2000-ih.
Da li su se sada ti isti talibani nekim cudom promenili… mislim da ne…

1 Like

Nisam pričala, a nisi ni ti sa talibanima. Nemoj me na emocije molim te, pričamo o činjenicama.

Pa hajde onda malo o cinjenicama da pricamo:

" On 8 August 1998, the Taliban launched an attack on [Mazar-i-Sharif]. Of 1500 defenders only 100 survived the engagement. Once in control the Taliban began to kill people indiscriminately. At first shooting people in the street, they soon began to target Hazaras. Women were raped, and thousands of people were locked in containers and left to suffocate. This [ethnic cleansing] left an estimated 5,000 to 6,000 people dead. At this time [ten Iranian diplomats] and a journalist were killed."

ne toliko nasilni?

Umijem ja da guglam, naučio si nas već tome :wink:
Medijska hajka, kako već rekoh.
Ako gledaš filmove i čitaš samo ono što mediji serviraju, onda ni o Arapima ništa nije bolja slika.
Imala sam prilike da pričam sa mnogo naroda sa tih krajeva. Jako miroljubivi ljudi, daleko od slike koju nam servira Amerika.

Turci baš i nisu reprezentativna slika Islama, baš zbog toga što oni ulemi ne daju živa da se čuje. Imaš džamiju, klanjaj i šuti. Ne miješaj se u zakon i politiku dok te ja ne pitam. Kad te pitam, opet moraš kako ja kažem. To su preko svojih poslušnika nametnuli Crnoj Gori, a htjeli su i nama u Sandžaku ali nije im se moglo.

1 Like

@dze_mama a koji medijski izvor bi bio prihvatljiv i kredibilan… samo onako pitam :slight_smile: ? Da znam za ubuduce.

Nažalost danas ni jedan 100%. Čitati više historijskih knjiga, slušati mudre stare ljude, putovati svijetom. Tako se upoznaju različite kulture i narodi.

Onda se javim nakon sto posetim Avganistan, ako prezivim da se vratim :sweat:

Jedan Kristijan je preživio.
A nisam ni mislila da ideš u Afganistan :joy:
U svijetu danas svuda ima različitih ljudi. Evropa je krcata ljudima sa Istoka.

Evo jedna sjajna emisija o najvećem mudžahedinskom zapovjedniku, čiji sin danas drži Pandžšir. U emisiji je sjajno dočarano stanje u Avganistanu za vrijeme Sovjeta, i poslije Sovjeta.

Ko ne odsluša barem ovu emisiju, a ima ih još pa sad da ne smaram, nema pravo da priča o ovoj temi. Jer neki se ovdje ponašaju kao da u Avganistanu postoje talibani i ostali, jadni narod koji “trpi teror”.

Stvar je mnogo komplikovanija i nije sve crno i bijelo.

Pustite se “medija” Vikipedije i CNN-a, nego pročitajte koju knjigu. Ima lijepih citata u ovoj emisiji, pa možda vas i inspiriše da se malo obrazujete prije nego ulazite u ovakve rasprave.

2 Likes

Nadam se da ste propratili desavalja u posednjih 24 sata… Postavicu link ispod (upozorenje, na snimku se vide povredjene i preminule osobe)… I ima brdo snimaka po svim mrezama i to postuju obicni ljudi, koji nisu deo nikakve propagande niti rade za bilo koji servis…
Kako covek da objasni ovo?
Allah da im dzenet podari… niko nije zasluzio da ode na ovokav nacin.
Znam… napad pripisuju Isil-u/Alkaidi, koje je talibanska vlada se 90-tih/2000-tih otvoreno podrzavala i od kojih se jos uvek nisu ogradili…
Tako da… neka hvala, ipak ne moram da istrazujem dalje, kada sa svih strana dolaze dokazi da nesto nije kako treba…
Opet ne kazem da mozda nema pojedinaca koji imaju dobre namere i ideje ali na zalost na terenu stvari izgledaju drugacije.

Budem tužan ovako kada je neko mogao da pronađe odgovor u mom posljednjem postu. Ja pričah al’ izgleda nemadoh kom’ :frowning:

1 Like

Ako ti je ovo relevantan dokaz za bilo šta, ja evo ne znam, ne želim da komentarišem. Može da bude Palestina, Pakistan, Kašmir ili Indija, gdje se ovakve stvari dešavaju već odavno. Ili Burma, gdje isto tako muslimane ubijaju.
Ti kao da imaš problem u komunikaciji, i ne znam zašto je to tako, ali kao da gledaš svaku priliku da iznegiraš sve što se tebi lično ne dopada. Niti želiš svoje stavove da potkrijepiš nečim validnim već nas upućuješ da guglamo, a niti želiš da istražuješ kad tebi nešto ne zvuči ok.
Nisi odgledao video. Ali dobro, još uvijek možeš. Ne moraš ni da podijeliš šta misliš, ali će tebi biti jasnije neke stvari. Možda. A možda i ne.

1 Like