Kombinovanje RAM memorija? (Latencija)

Da li je kombinovanje RAM memorija preporucljivo ili nije?
Koje su prednosti a koje mane?
Da li je u redu kombinovati razlicite proizvodjace?
Da li je u redu kombinovati iste proizvodjace razlictih kapaciteta i latencija?
Primer:
DIMM DDR4 4GB 2400MHz Crucial CL17 sa DDR4 16GB 2666MHz Crucial CL19 ?
Ili npr. Kingston i Samsung razlicitih kapaciteta i latencija?

Pa znas kako evo ja cu ti obijasniti. Uzmimo ovaj 4GB 2400MHz uporediti sa ovim od 16GB 2666MHz CL 19 RAMom.

Kada trazio RAM memoriju , vidjecemo popise za njihova vremena, poput CL16-18-18-38 ili CL14-14-14-34 ili CL 16-18-18-36. Taj broj nakon “CL” predstavlja kašnjenje CAS RAM-a, ponekad nazvano CL sto je ukratko Tajming ili Kasnjenje RAMa. Eh sad dati RAM ti ne mozes upariti zato sto prvo ako stavis tako RAM koji je manjeg kapaciteta i manje klokovan ce u ovom slucaju najverovatnije biti ne prepoznatljiv jer ti se u sistemu nalazi to . A marka ko marka je NEBITNO dal pise na nju Corsair Vengance, Patriot Blackout itd. BITNO je CL latencija i MHz i generacija zato ne moze se mesati pomenuto . Evo detaljnije sa dva mesta ukratko napisano.

1 KRATKO OBJASNJENJE

Što je niža kašnjenje CAS, to je bolje

CAS latencija RAM-a (Strobe Address ili Signal) RAM modula je koliko ciklusa takta treba da RAM modul pristupi određenom skupu podataka u jednom od svojih stupaca (otuda i naziv) i učini te podatke dostupnim na svojim izlaznim pinovima , počevši od trenutka kada to kaže memorijski kontroler. Drugi način na koji to možemo zamisliti je koliko je taktova RAM-a potrebno da RAM izbaci podatke koje CPU traži . RAM kompletu sa CAS od 16 potrebno je 16 RAM ciklusa da završi ovaj zadatak. Što je niža kašnjenje CAS, to je bolje.

Na kašnjenje CAS-a može se govoriti na nekoliko različitih načina. Na primjer, RAM komplet s kašnjenjem CAS-a od 16, može se opisati kao CAS 16 ili CL16 ili kao tajming vremena CAS 16.

Važno je napomenuti da dva različita RAM seta s jednakom brzinom prijenosa podataka, na primjer DDR4-3200, mogu imati različita CAS vremena. Uzmite Team Group Delta Tuf Gaming RGB DDR4-3200 i G.Skill Trident Z Royal DDR4-3200 . Oboje imaju brzinu prenosa DDR4-3200. Međutim, njihova vremena CAS-a su različita: CL16-18-18-38 (CAS 16), odnosno CL14-14-14-34 (CAS 14).

KnermruLBb8oXNxdnajcTU-650-80

Oznaka ovog RAM kompleta pokazuje da se radi o C18 kompletu.

nysndAwzfJJCqykFHYuGmT-650-80

9J34xpydLPVsucD6ZxNz9a-650-80

Brzina RAM-a nasuprot kašnjenju RAM-a

Iako brzina prijenosa podataka RAM-a govori koliko mega prijenosa (1.000.000 prijenosa podataka) RAM može obaviti u jednoj sekundi (DDR4-3200 RAM može izvršiti 3.200 mega prijenosa u 1 sekundi), njegova CAS latencija je također važna za razumijevanje performansi RAM-a .

CAS latencija govori vam ukupan broj ciklusa potrebnih RAM-u za slanje podataka, ali trebali biste uzeti u obzir i trajanje svakog ciklusa da biste stekli bolju predstavu o ukupnoj latenciji tog RAM-a.

Iako je DDR4 RAM noviji s boljom gustinom memorije i efikasnošću napajanja od DDR3 RAM-a, on ima veću CAS latenciju. DDR3 RAM obično ima CAS latenciju od 9 ili 10, dok će DDR4 imati CAS latenciju od najmanje 15. Međutim, zbog svojih bržih taktova, noviji standard ima ukupne bolje performanse.

IZVOR : Tom’s Hardware Pojmnik Hardvera

2 KRATKO OBJASNJENJE

Pitano je isto tvoje pitanje ovo je odg :

Dug odgovor, možete, ali možete naići na probleme poput toga što se vaš sistem više uopće ne pokreće ili slučajne pogreške. Ipak morate podudarati generacije memorije, npr. nijedan sistem ne podržava pokretanje DDR3 i DDR4 modula istovremeno. Što se tiče stabilnosti, počevši od najstabilnije do potencijalno nestabilne, imate:

  • Podudarni parovi RAM-a. Obično se prodaje u paketu sa 2/4/8 štapića odgovarajućih modula.
  • Više štapića istog modela RAM-a. Npr. kupite 8GB 3200MHz DDR4 od Corsaira, a zatim malo kasnije kupite identičan prašnik
  • Više štapova iste veličine / brzine / vremena RAM-a. Ovdje možete naići na probleme jer nisu svi moduli isti.
  • Višestruke palice različitih brzina / vremena, ali RAM-a iste veličine. Ovdje imate veće šanse za nestabilnost, budite sigurni da ste stavili najsporiji RAM (idite prema ocjeni brzine, a zatim prema vremenskim intervalima - veća vremena = sporiji RAM s istom ocjenom brzine)
  • Višestruke palice različitih brzina / vremena / veličine RAM-a. To se može učiniti, ali imate mnogo veći rizik od nekompatibilnosti između RAM modula i potencijal gubitka na poboljšanju performansi koje povećavaju dual / quad channel memoriju (ovisi o vašem CPU, čipsetu, matičnoj ploči i BIOS / UEFI).

U osnovi, možete pokretati više marki RAM-a, ali imajte na umu da trebate staviti najsporiju RAM memoriju u najmanje numerirane utore i da se suočavate s potencijalnim problemima u vezi s kompatibilnošću.

1 Like

Hvala puno na brzoj povratnoj informaciji.
Vidis ja sam mislio latencije mogu da se mixaju,da to kako sistem nesto iskombinuje,nadje neku sredinu.
Bas sam htio da iskombinujem onaj prvi primer sa crucialima.
Dobro je sto si me informisao.:grinning:

1 Like

Ništa uvjek sam tu da pomognem koliko znam. :+1:

2 Likes

Proizvodjač mislim da je ok, ali ja ne bih preporučio da kupiš a da ne možeš da vratiš ako nešto ne radi kako treba.

Mana može biti da ili ne radi, ili da ti sistem krahne u nekim neočekivanim trenucima.

Definitivno ne.

Ja se ne bih usudjivao…

Mislim da je ovo do štelovanja matične ploče i čipseta. Nema veze sa OS-om.

Vidiš, ja sam kupio za stari Mac Kingston, iako je Apple preporučivao njihovu memoriju koja je 3x skuplja. Isto sam kupio memoriju sa jačom frekvencijom, i radi. ALI, dešavalo mi se poslije da sistem krahne ili se “zakašlje malo” :smiley:, što se prije nije dešavalo. E sad, da li je to zbog toga što je laptop ostario pa je nastao neki drugi problem, nemam pojma… U svakom slučaju, bio je star, pa me nije bilo puno briga šta će biti.

1 Like

Eh sad sto se tice Applove RAM memorije i to oni koriste sve proprietary ili zasebne RAM memorije koji oni kontrolišu koliko će biti klikovani da li XMP uopšte da pale i sl. zato što se podrazumeva da Apple hoće što više da zaradi da te odere od kupovine dok u slobodnoj izgradnji ili URS(Uradi sam) ili DIY PCu sve je po tvoje izboru pa biraš koliko ces čega i koliko jak Pc hoćeš i koji ces ram dal od 2444MHz ili 4400MHz, 3600MHz itd. Ali eto kao što sam opisao.

1 Like

Trenutno imam desktop ryzen 3 2200 G Vega 8 & 8gb DDR4 a ploca je AsRock AM4 A320 -DGS.Posto imam dva slota 2x4 zato sam htio da kombinujem nesto sa jednom od 4gb jer sam mislio da uzmem ili 8Gb pa da imam 12gb ili 16gb pa da imam 20gb al od te price nema nista jer ne mogu da nadjem sa Cl17 ni jednu crucial.
Sad sledece pitanje je,ima te li neku da preporucite tj.da znate da i odgovara ovoj ploci a da je 16gb posto cu ove dvije od 4gb pokusati da prodam :grinning:

Daj nam MHz tvog rama al prerpostavljam da je 2666 ili 2444MHz, po meni ako već hoćeš prodaj i taj ram pa uzmi 16GB 3200MHz RAM barem da bi imao nekakvog benifita.

1 Like

2x4.
To sam i mislio da maknem ove 2 i stavim 16Gb ako vec ne moze da se kombinuje,samo eto ne znam jel svaki sad kompatibilan sa ovom plocom?
Posto nisam bio siguran ni za latenciju :grinning:

Ovaj ram je Solidan da uzmeš i nije uopšte skup. To ti je moja preporuka.

1 Like

Ja bi se pre odlučio za 8gb x4 i da radi na istom kloku od 2400mhz.

Pito sam vise puta na Kp ove iz Subotice i to je bilo pre mjesec,dva,jednom su mi odgovorili da mogu da naruce i da ne mogu da mi kazu koliko se dugo ceka.
Svaki sledeci put kad bih se javio da pitam jel mogu da mi naruce i jel imaju na stanju,nikad nisam dobio odgovor.
To je prvo sto sam gledo i sto sam znao da moze da sljaka i bilo bi mi najisplativije a imao bih solidnu masinu od 12Gb.
Evo poslah opet poruku

Po meni ti je najbolje da ih pozove na broj, poruke će slabo čuti. To ti je moj predlog a @plus_minus ovo je i previše skupo za 8GB, 30€ je max. I moj predloženi ram je smatram bolji izbor.

2 Likes

Jeste bolji onaj ram od 16gb nema sta.Al ovako je samo resenje da mogu da iskoristim i ovo vec sto imam,jer tesko bih i prodo.Cuo sam se sa njima,spustili su cenu za 5€ al uhar :grinning: Tako da je sad 40€ i iskoristicu ih sa vec postojecim.
U svakom slucaju hvala svima na predlozima i informacijama.

2 Likes

Ovo se apsolutno slazem. Ali sam imao vec iskustva sa kupovinom stvari koje se tesko nabavljaju i obicno su skuplje kada nema gde da se kupi…

2 Likes

Isto kada budeš hteo raditi neki novi Pc Build slobodno postavi novu temu nikakav problem da pomognem. Samo napišeš koliko je budžet i sta ciljas primjer 1080p 144hz Gaming, 1440p 144Hz, 4k 120Hz itd ili za bilo šta drugo . I nadjemo optimalne komponente.

1 Like

A sta bi,nisam siguran dal je iko pomeno il sam ja nesto…:crazy_face: Ima li kakve veze npr.u koji slot ide koji? Posto cu sad imati jedan od 8 i jedan od 4?

Eh sad ako slučajno imaš 4 DIMM slota onda ako hoćeš dual channel ideš sa leva na desnu 1 i 3 slot za dual channel , 1, 2, 3, 4 slot za Quad channel.

2 Likes

Imam samo dva slota.Sledece nedelje ce mi stici ovaj ram od 8Gb i imacu od 4Gb.Sta u ovom slucaju radim?
Stavljam 8 desno a 4 lijevo ili obratno?
Sorry,mislio sam da znam oko toga al sreca pa otvorih ovu temu i skontah koliko ne znam :grinning:

Ma nikakav problem. Ako imaš 2 DIMM slota onda je totalno nebitno kako ih stavljas svakako ces imati Dual Channel profil. I bitno je potrazi na netu ako možeš XMP mod uključi. Potrazi na internetu o tome.

2 Likes