LGBTQ+ zajednica Sandžaka

Pozdrav svima… Iako će mnogi reći da je nespojivo biti sandžaklija, musliman i gej… tu sam da dokažem suprotno. Mnogo sam se obradovao videvši niz projkata koje ste ovde pokrenuli, i deluje mi da je dosta ljudi ovde lice novog, progresivnog Sandžaka 21. veka… Pa sam hteo da pitam kako stojite po pitanju tolerancije prema pripanicima LGBTQ+ zajednice.

Nadam se da komentari neće biti banalni i da je većina ovde dovoljno edukovana da nećemo morati da diskutujemo o tome da li je homoseksualnost bolest ili ne, da li se leči i slično… (ne i ne).
Voleo bih čuti da nisam jedni koji misli da tolerancija i tradicija mogu da koegzistiraju i da možda mlađe generacije nemaju toliko konzervativne stavove na ovu temu. Ipak živimo u jednom sekularnom društvu.

I da… prethodne godine je čak i u Bosni održana Parada ponosa… Kosovo i Makedonija su sledili… U Turskoj se takođe već duži niz godina održava ista… i vidi čuda… deca se i dalje rađaju, tradicija i dalje živi, džamije su i dalje pune vernika… Dakle izostao je “smak sveta” kojeg se svi toliko plaše.

Ukratko… Je li toliko strašno videti dva muškarca ili dve devojke kako se drže za ruke i šetaju Prvomajskom? Ili mislite da bi takav prizor zapravo spremio naše mlađe generacije za svet kakv jeste danas, i svet sa kojem će se sustresti u skoro svakoj zemlji koju bi tako željno posetili na godišnjem odmoru.

Pozdrav svima.
GS Admin

1 Like

Iako se pozivaš na ime Sandžak, u tvom javnom obraćanju nema ničeg sandžačkog, ekavica i riječi kakve ovdje nisu u upotrebi.

Nisi dokazao ništa suprotno, sandžački patriotizam u 99.9% slučajeva baštine samo muslimani, a da ti je u jednoj ruci cijela filozofija, a u drugoj cijela tehnika javnog izlaganja, ne možeš dokazati da su Islam i bolest koju promovišeš kompatibilni.

Da, bolest. Nisi ti niko mjerodavan da kažeš da li je izmet prljavština ili je pak nešto drugo. Ogromne količine seksualno prenosivih bolesti, zlostavljanja, psihopatskih praksi, samoubistava, samo su neki od pokazatelja da ste ti, i tebi slični, samo bolesto u društvu.

Možda će se i u Novom Pazaru, ne daj Bože, nekad isforsirati gej parada, morala bi tu da prisustvuje žandarmerija iz cijele države, ali garantujem da pogan nikad čaršijom neće mirno šetati.

Nadam se da sam ti pojasnio.

10 Likes

Čak ste i ovdje našli da oprljate kategoriju “društvo” malo vam je bilo u stvarnosti. Naravno da tolerancija i tradicija mogu da koegzistiraju, ali tolerancija ne ulazi pod mišljenje radi šta ti je volja. Ne, naša vjera i tradicija nikad neće tolerisati životinjsko ponašanje. Da životinjsko, jer samo životinje žive po instinktu i bez razmišljanja rade to što rade. Pa tako i vi ne razmišljate jer se strastima povodite. Sama vaša potreba da se eksponirate na svakom mogućem mjestu pa i nakon toga tražite još govori o vašem nezadovoljstvu u životu.
Ne želim da djeca naša muslimanska dožive da u školama uče kako je u redu sa svojim drugom imati intimne odnose ili čak “promijeniti” spol tj. odsjeći polni organ, dilatirati svakodnevno ranu da se ne zatvori, kljukati se hormonima ovisno od spola i onda na kraju izvršiti samoubistvo od depresije jer tijelo zahtijeva ono za šta je po prirodi svog spola potrebno.
Sandžaklija, musliman i homoseksualac?
Da nas Allah sačuva svake zablude.
Molim admine da brzo izbrišu ovaj nalog koji širi zlo u našoj zajednici, mi smo narod koji odvraća od zla a pozivo u dobro, nemojmo biti od onih koji će ovo prešutjeti i dozvoliti.

“…Zašto vi, mimo sav svijet, sa muškarcima općite, a žene svoje, koje je za vas Gospodar vaš stvorio, ostavljate? Vi ste ljudi koji svaku granicu zla prelazite…” (Eš.Šuara, 160-168)

7 Likes

Obično kažemo dobrodošao na forum, međutim, slagala bih kada bih rekla da si meni lično dobrodošao.
Iako ti sebe vidim smatraš edukovanijim od prosječnog sandžaklije, daću ti dobronamjeran savjet: edukuj se. Dakle, malo više posveti pažnje razumu a malo manje nagonima. Onda ćeš shvatiti zašto je strašno biti gej i promovisati lgbt u svakoj zemlji sa iole normalnim ljudskim vrijednostima.

6 Likes

Esselamu alejkum. Nema potrebe da dokazuješ ništa, nije nam strano da postoje među nama i ljudi poput tebe. Samo do današnjih dana čini mi se nije postojala potreba da se nečija seksualnost javno obznanjuje. Što bih ja morao da znam koja je tvoja seksualna orijentacija? Ne vidim zašto bi to meni nešto bilo od koristi. Prosto ne znam što bih sa tom informacijom… Molim te, prosvijetli me.

Vrlo tolerantni.

Vidim već si dao odgovor. Ali i danas se diskutuje o tome je li Zemlja ravna, i da li se koronavirus širi 5G mrežom (imali smo i takve teme) pa što ne bi i o tome?

Ovo je mislim vrlo subjektivna stvar :smiley:

Mislim da nije ok da se počne tema sa “većina ovde dovoljno edukovana” a onda da se približiš kraju izlaganja sa ovako nečim… Ima nas i koji idu redovno u džamiju i vrlo su obrazovani i vrlo su širokih shvatanja i otvoreni za razgovor.

Meni je po malo strašno i kad se heteroseksualci žvale po ulici. Tako da bez uvrede, mislim da nije OK bilo kakav vid intimiziranja na ulici.

Ja ne znam zašto iko ima potrebu da eksponira svoju hetero ili homoseksualnost uopšte. Bujrum brate hodaj ulicom niko ti ne brani, pa nisi pupčanom vrpcom vezan za tog momka da eto ne možeš doći kući? Kakav je ovo argument?

Nema razloga. Pravilnik nije prekršen. Tu smo da diskutujemo, i mislim da smo na pravom mjestu. Ako ima protivargumente, @gejsandzak će da se udostoji i da odgovori lijepo.

2 Likes

Vidiš i meni je ovo sumljivo! Taj način izražavanja… :thinking:

3 Likes

Ne bi ovo bio prvi pokušaj napadanja Sandžaka i svega što je sandžačko /bošnjačko/ muslimansko s ciljem da se naša tradicija omalovaži.

2 Likes

Nema mjesta toj zapadnjackoj sekti ovdje, samo blatis nasu begovsku naciju i casnu vjeru time, a to sto si napisao da si sandzaklija, musliman i gej me bas zasmijalo jer mi nikako ne ide u glavu to troje zajedno, najvjerovatnije si dijasporac koji je dozvolio da mu liberalni zapadnjaci isperu mozak i nametnu njihove bolesne ideje. A sto se tice vas homoseksualaca, velika vecina vas je postalo to samo zato sto ste odbaceni od strane drustva i trazite utjehu i podrsku od ljudi tako sto cete konstantno da eksponirate i natrljavate nam u facu da ste dio LGBT zajednice. Allah da te uputi na pravi put i sacuva od te sekte.

2 Likes

Ako je ijedna religija tolerantna, to je Islam. Ako je ijedan narod tolerantan, to su Bošnjaci, Sandžaklije. Mene u ovom postu nekako vrijeđa pokušaj da se sve to negira, samo zato što se tvoja seksualna orjentacija ne prihvata. Ti želiš toleranciju, ali jednosmjernu. Želiš da budeš prihvaćen, a sam ne želiš da prihvatiš stav drugih. Želiš da staviš sve u isti koš i sve koji ti kažu “Ne” nazoveš nedovoljno edukovanim, netolerantnim homofobima.
Ljudi su danas sve pobrkali, pa je veća sramota, čak i kažnjivo, biti homofob, dok se homoseksualizam, transeksualizam i sve ostale nenormalne seksualnosti žele normalizovati. Religiju hoćete da ograničite na kuću, a svako ostalo opredjeljenje mora javno da se iskaže. E taj poremećaj se svake godine sve više osjeća, i činjenica je da nam ne postaje bolje. Da isključim i religiju na momenat, čak i tradiciju i kulturu, čak i da sam ateist, ne mogu da shvatim da negiraš čak i nauku i majku prirodu.

3 Likes

Ako malo pogledate tragove @gejsandzak-a na internetu, javlja se par zapažanja:
-Na instagramu, koji je među omladinom, a i inače najpopularnija društvena mreža kod nas, njihov profil prati svega 112 osoba, od kojih skoro svi, nemuslimani i nesandžaklije. Njihove objave imaju mizernih 5-15 lajkova, u kojima opet ne dolazi do “gej Sandžaka” već do ljudi van Sandžaka.

-Na facebooku, koji je kod nas sve osim ne ispao iz igre, njihov učinak je još manji, objave ne prelaze 5 lajkova, a kada je “Gej Sandžak” sponzorisao objavu, oni koji su imali interakciju sa objavom, to je bila u totalnoj vecini - negativna reakcija.

-Njihov sajt je pun ćirilice, koja je sve osim obilježije Sandžaka.

Da li je “Gej Sandžak” samo neko ko nema veze sa Islamom ili Sandžakom, ili otpadnik sandžaklija sa jakim kompleksom niže vrijednosti, na kraju krajeva nije ni bitno, ali je sigurno da ta pogan nije naša, nije muslimanska i nije sandžačka.

3 Likes

Hasan bej, činjenice su ti apsolutno nepobitne. Sve si tačno rekao. Još ako uzmemo u obzir da gejsandzak profili postoje već godinama.
Međutim, ne treba da vrijeđamo čovjeka. Ja želim da razgovaramo, želim da čujem njegove odgovore. Iako i ja i ti znamo svoj stav, dajmo svakom priliku da iznese svoje argumente. Razumijem da su nas sve ponijele emocije zbog kompleksnosti teme.

1 Like

Prema podacima Centra za prevenciju i kontrolu bolesti u SAD-u. Sve su rekli ovom rečenicom, i priznaju da je BOLEST x).

Što se tolerancije tiče, biću tolerantan, ovo ništa novo nije, već je kao dnevna prognoza, da se čuje neko da je GAY, svakog dana, nova vest - neko GAY.

Za sve su ovo kriva pusta ostrva što se dešava xP

3 Likes

Na koji način misliš da promovisanje LGBT i normalizovanje u našem narodu može za pomogne društvu?

Moram samo da te ispravim dok mi je na pameti. Napisao si, da parafraziram, gle čuda, djeca se i dalje rađaju, džamije su i dalje pune… Smak svijeta se nije dogodio. Koliko sam ja skromno upućena, smak svijeta se neće desiti zbog homoseksualaca. Neka me neko ispravi ako griješim.

2 Likes

Jel može link?

Jedna napomena: ovo je za posebnu temu. Čini mi se da namjera nije bila da se raspravlja o tome, već da se pokaže kako su muslimani nazadni jer očekuju Sudnji Dan ako se desi gej parada u Sandžaku što je po meni na samoj ivici vrijeđanja.

1 Like

Cinjenjica je da ovoga ima na ulicama i u drustvu sve vise. Cinjenjica je da u Sandžaku ima ljudi kojima je ekavica ko dobar dan,posebno u opstinama Prijepolje,Priboj,o Varosi da ne govorim.
Mozda je ovo samo teorija al meni ovo izgleda kao jedno infiltriranje, mozda grjesim.
Dalje ne bih ulazio u raspravku jer ima clanova koji su vec lijepo objasnili dosta toga.

4 Likes

Za početak, nisam očekivao ovakve odgovore… Ali hajde da krenemo…

Kao prvo, opšte je poznato da se u Sandžaku u pojedinim delovima govori mešavina ekavice i jekavice. To što sam ja odlučio da se koristim ekavicom je moja lična stvar. I niko mi ne može reći da sam tobože manje Sandžaklija zato što govorim ekavicu. Do pre samo 30 godina smo i sami bili potlačeni i diskriminisani zbog naše vere, jezika, kilture… A sada i sami radimo isto, i sve koji razmišljaju i pričaju drugačije odbacijemo i stigmatizujemo.

Moj rahmetli deda, je bio imam i nikad nije govorio čistom jekavicom, već je večito pričao mesavinu (više ekavicu), tako da me pomalo iritira nametanje te ideologije da sada odjednom svi treba da usiljeno govorimo jekavicom… Jer izivinite, ali ni moja nana ni moji roditelji ne govore tako… I sada odjednom treba ja njih da učim da naša tradicija iziskuje da pod stare dane menjaju svoj izgovor i izgovor svojih pretaka… ? Malo ironično, ne?

Opet ne iskljucujem mogućnost da ste u vašoj porodoci možda odrasli govoreći čistu jekavicu. U tom slučaju, samo bujrum… Pričali ekavicu ili jekavicu, razumemo se. I nikada me bih jedno stavljao iznad drugog jer činjenica je da se naš narod koristi obema varijantama i obe su podjednako validne.

A da… I za sve one koji misle da sam infiltrirani strani agent… I sa majčine i sa babove stane sam Sandžaklija. I dedovi i nane su mi iz Sandžaka. Odrastao sam uz kačamak, poparu, kukuruznicu, lokume/uštipke kao i većina ovde… To što imam liberalniji pogled na svet ne znači da se automatski odričem svoje kulture i tradicije.

A o tome da li je homoseksualnost bolest ili ne… I da li je protiv prirode… Mogao bih da izvučem silne pasuse iz prepiski koje sam tokom ovih godina imao sa raznim ljudima… Ali iskreno rečeno sam se umorio više vrteći istu temu.

Za sve koji se pitaju da li je nešto bolest ili ne… Samo bih preporučio da pogledaju na sajtu svetske zdravsvene organizacije… Valjda su najistaknutiji doktori sveta dovoljno kompetentni da odlučuju o tome?

E pa vidiš u tome je problem. Ti hoćeš da te mu podržimo kao brata Sandžakliju, ali ti ne bi da traćiš svoje dragocjeno vrijeme na nas, nego eto neka mi sami istražujemo ako nas zanima?! Malo ironično i kontradiktorno.

To što se pozivaš na porijeklo - Nuh je bio Poslanik, njegov sin je umro kao nevjernik. Ibrahimov babo je bio nevjernik, a eto Ibrahim Poslanik. Pitam se šta bi tvoj rahmetli deda, uvaženi Imam čije ime se ne usuđuješ ni da kažeš javno, rekao na to da ti želiš da prošetaš sa svojim momkom kroz Prvomajsku, i da ga dovedeš na kačamak i obarušu?

2 Likes

I na kraju, nikad nisam rekao da su oni koji drugačije misle needukovani. Ali bar smatram da su edukovani ljudi otvreniji za civilizovane diskusije, spremni da nauče nove stvari i preispituju stečena znanja.

Ali opet… Možda sam ovde na pogrešnom forumu. Ja Sandžak pre svega vidim u Evropskoj uniji a ne na bliskom istoku.

Na kraju krajeva, sva želimo da živimo bolje… Zbog toga nam i sva omladina ide na zapad a ne na istok.

Rekao bi: “Sine, dok si ti srećan i svojom srećom ne ugrožavaš druge, halalusum”