Popisi stanovništva, historijski arhivi

U sklopu ove kategorije bilo bi interesantno sakupiti historijsku gradju a vezano za prezimena.
Prije svega mislim na pojedinacne popise i vojne popise koji su se vrsili u periodu Osmanskog carstva ili knjige i zapise koji se odnose na teritoriju sandzaka.

2 Likes

@Edo, da li imaš trenutno nešto građe u digitalnom formatu da podijeliš? Linkove, fajlove…?

Pripremam platformu za upload ovoga već neko vrijeme, ali još se nisam odlučio za pravo rješenje. U međuvremenu, možemo da počnemo da planiramo masovni upload i uređivanje baze opisa tih digitalnih fajlova, OCR itd.

1 Like

@sila, imam knjigu u PDF-u od Jovo Medojević - MUSLIMANI u bjelopoljskom kraju 1477-2002. Kontaktirao sam Almanah iz Podgorice sa upitom gdje mogu kupiti knjige Pamćenje i sjećanja I i II od brace Dizdarevic i pokusao sam dobiti informaciju gdje mogu da kupim Defter iz 1831 godine koji je preveo Adrović Admir ali nisam dobio ove informacije.
Eliber ( BIBLIOTEKA – ELiber) je imao solidnu bazu knjiga ali download nije vise u funkciji. Pokusao sam ih kontaktirati preko maila koji je naveden na stranici ali nisam dobio odgovor.
Uglavnom postoji neki knjizevni fond koji je interesantan po ovom pitanju ali je tesko dostupan, posebno ljudima koji ne zive u Sandzaku.

2 Likes

Ovo je neko našao linkove na cobiss-a, ali ti poddomeni više ne postoje… Šteta.

Imam knjige od Dizdarevića, imam čak i skeniranu, uslikanu zapravo :slight_smile: Defter sam i ja tražio i nisam uspio da nađem…

Podići ću neki sistem za razmjenu knjiga. S tim u vezi, mislio sam na paperless-ngx, ali još nisam siguran da li je to najbolje rješenje…

Neces znati kakvo je rjesenje Paperless-ngx dok ne izvrisi neki uplod i provjeru. Meni izgleda solidno.
Do tada, mogu li te zamoliti da mi posljes preko wetransfera ili nekog klaud-a knjige od brace Dizdarevic?

Ako budes imao vremena, pogledaj sta su napravili u Srbiji. Stranica poreklo.rs objedinjuje sve informacije o naseljima, prezimenima, rodoslovima, …
Архив - Каталог архивске грађе (poreklo.rs)

A imaju posebu sekciju sa pisanom gradjom kao sto su:
vojini dokumenti, crkvene maticne knjige, defteri, domovinski protokoli, stampana izdanja, …

Poslije kraćeg istraživanja mislim da paperless-ngx nije adekvatno rješenje jer ne može da se napravi anonimno pregledavanje fajlova. Trenutno istražujem Mayan EDMS, do sada najbolje potencijalno rješenje.

Znam za poreklo, ali kako može da se pristupi ovoj arhivi, ovo je sajt kataloga.

1 Like

Poveznica vodi na Istorijski arhiv Beograd.
Za digitalni repozitorijum potrebna je registracija.

Адреса: Палмира Тољатија 1, 11070 Београд

Контакт телефон: +381 11 2636 336

Имејл : citaonica@arhiv-beograda.org

Веб адреса: https://www.arhiv-beograda.org/rs

Дигитални репозиторијум : Safedoc | eView (картотека житеља града Београда и Земуна; Збирка црквених матичних књига)

НАПОМЕНА: Потребна регистрација за дигитални репозиторијум (бесплатан приступ)

Радно време:

Читаоница ради понедељак – петак од 07.30 до 16.30
Наручивање грађе се врши до 15 часова за наредни дан.
Фотокопирница ради до 15 часова а плаћање до 13 часова

Цене услуга:

Ценовник

Подручје:

Град Београд и градске општине Барајево, Вождовац, Врачар, Гроцка, Земун, Звездара, Лазаревац, Младеновац, Нови Београд, Обреновац, Палилула, Раковица, Сопот, Стари град, Сурчин и Чукарица

Молимо да у коментарима наведете ваша искуства са Историјским архивом у Београду.

1 Like

Hvala puno na knjigama.

1 Like