Prva restauracija starih fotografija iz Sandžaka

Izvorno objavljeno na: https://magazin.sandzak.com/2022/01/13/prva-restauracija-starih-fotografija-iz-sandzaka/

Sa posebnom radošću i žarom Vam predstavljamo nešto prvih fotografija iz Sandžaka koje su restaurirane pomoću vještačke inteligencije, a potom ručno obrađivane do sitnijih detalja.

Počeo sam eksperimentisati sa vještačkom inteligencijom oko prepoznavanja i restauracija lica, te kolorizacijom fotografija. Međutim, vještačka inteligencija nije savršena, te je potrebno dorađivati sitnice u fotošopu/lightroom-u da bi ispale što bolje - npr artefakti kao što su razne vrste tačkica, tragovi presavijanja fotografije, korekcija kontrasta, boja itd.

Imam namjeru objaviti na magazinu nekoliko restauriranih fotografija uskoro, pa ću objaviti ovdje link sa rezultatima.

Da li bi neko bio zainteresovan da učestvuje u projektu? Možda na kraju da napravimo zajedničku izložbu ispred Sandžakpedije? Na kraju bi smo koristili te fotografije na Sandžakpediji i bile bi dostupne svima u okviru slobodne licence. Kada promocija prođe i odradimo dosta fotografija, možda i oformiti profesionalni tim koji bi pružao komercijalne usluge ljudima koji bi željeli da restauriraju privatne kolekcije?

3 Likes

Kao što sam i obećao:

2 Likes

Svakas cast @sila. Super izgledaju fotografije.
Poseban utisak ostavlja na magazinu opcija koja dozvoljava povlacenje iz prvobitne u novu verziju i obrnuto.

2 Likes

Spojio sam temu da bude vidljiva i na članku.

Prezentacija bude najbitnija :smile: Iskreno se nadam ovim fotošoperima da će se priključiti (jednog dana) i budu od koristi našoj kulturi i umjetnosti umjesto što prave mimove po tiktoku, instagramu i koznagdjeveć…

3 Likes

Svaka čast. Zaista impresivno čak i ako sam prije video ali to je više bilo od stranaca i imali su nešto jaču tehnologiju(nešto više od AI i fotoshopa) mada ne kažem da si ti ista loše uradio naprotiv izuzetno je dobro sa tim da imaš ograničena sredstva.

Šta sam impresioniran je da lice bude kristalno čisto pa čak i na mobilnom telefonu 2400x1080 (FHD+) (20:9). Boja je vraćena koliko toliko što je izuzetno dobro.

Sta mu je mana naravno nije tvoja krivica to je nešto što zahteva veće znanje restauracija slika.

Glava je ono recimo u 1080p dok telo i ostatak tela dobije boju i kontrast ali bude u 360p. Eh sad kada I kako se to radi ja ne znam doista da kad bi i tijelo bilo u HD rezoluciji(720p, 1280x720) (16:9) jer glava se bas vidi ko da ne pripada tu i malo bode u oči kad se malo bolje pogleda ko da je dodata putem Photoshopa. Kada bi se i ostatak doveo u HD rezoluciji koliko je god to moguće to bi baš drastično smanjilo uvidjanje i razlike i te nedostake AI(VI).

Ugl bravo.

Nešto jače mogu biti samo ljudi :slight_smile:

Vidi ovu diskusiju oko restauracije odijela:

Nije se puno promijenilo od tada. Dakle, moraš ručno da nađeš vizuelno sličnu fotografiju jače rezolucije, i onda polako da nalijepiš dio po dio na te nedostatke.

Za sada, što se tiče odjeće, postoje AI tehnike oko prepoznavanja odjeće, pa će ti reći ovo je npr “bijela košulja sa dugim rukavima” i slično, ali problem je u sljedećem:

Prepoznavanje lica i restauracija se vrši tako što moraš da NAUČIŠ AI sa desetinama hiljada raznih lica. I do sada se dobro pokazalo isključivo kada lice gleda direkno u kameru (anfas), ako je iz profila skoro nema šansi. To zato što nema puno fotografija na internetu gdje možeš pokupiti takve fotografije da naučiš vještačku inteligenciju da prepoznaje lica iz profila!

Što se tiče odjeće, to isto važi. Znači moraš da imaš desetine hiljada ljudi koji sjede ili stoje u istoj poziciji kao i ta osoba sa fotografije koju želiš da restauriraš u potpunosti. Na primjer, koliko ima fotografija na internetu sa ženom koja stoji uspravno u dimijama? Desetice. Znači nema šansi. U tom slučaju, najbolje rješenje je iznajmiti modela da stoji u istoj pozi, skrojiti identičnu ili sličnu odjeću, fotografisati, i onda uzeti materijal, nalijepiti na fotografiju prikladnim fotošop tehnikama.

Dakle, posao je prilično zahtjevan ako se želi postići pun efekat. Raspoložen sam da idemo do kraja, ali ovog puta neću i ne želim to da radim sam. Ali rado ću ponuditi da izfinansiram neki mini projekat. Neko zainteresiran?

1 Like

Makar da odgovorim.

Upucen si u moja trenutna desavanja i organizaciju.Nisam iskreno raspolozen da proucavam AI trenutno.

1 Like

Svakako nisam očekivao da će se aktivni učesnici odazvati, više ulažem nade u studente, umjetnike, konzervatore, fotografe, kostimografe i ostale.

A od inžinjera očekujem da se zainteresuju za alate koji su korišteni, jer kao što je svima poznato ovdje na forumu se ništa ne krije, i ne pravimo se da imamo magični štapić. Ovdje smo da inspiriramo druge i da ih podstaknemo da budu od koristi.

Ova tri alata su korištena za obradu:

Da sam se nakanio otvoriti Photoshop sigurno bi se dotakao i atomskih detalja, ali to mi nije ni bio cilj.

5 Likes